Verimli Ders Çalışma Teknikleri - PDR Nedir?

Verimli Ders Çalışma Teknikleri

Verimli Ders Çalışma

Verimli Ders Çalışma Teknikleri

Verimli Ders Çalışma Teknikleri Nelerdir?, Derslerde Nasıl Daha Başarılı Olurum? sorularına cevap vermeye çalışacağız.  Eğitim hayatımız boyunca sürekli ders çalışma ve bir şeyleri öğrenme yükümlülüğü altında oluyoruz. Hepimiz öğretmenlerimize bu normal hayatta ne işime yarayacak gibi isyan eden cümlelerle kendimizi savunmuşuzdur. İsteyerek ya da istemeyerek ülkemizdeki eğitim sisteminin temel taşı olan sınavları geçmek için normal hayatta işimize yaramayan bilgileri bile öğrenmek durumundayız. Öğrencilik dönemini verimli bir şekilde geçirip, hedeflediğimiz ve hayatımızı devam ettirebileceğiniz meslekler edinmek için önem arz ediyor. Peki Verimli Ders Çalışma nasıl olur, biraz anlatmaya çalışalım.

Verimli Ders Çalışma Nedir?

Ders başarınızı arttırmak, aynı zamanda daha çok ve amaca yönelik öğrenmeyi sağlamak amacına yönelik bilimsel olarak kanıtlanmış tekniklerin oluşturduğu bir bütündür. Şimdi Verimli Ders Çalışma Yöntemlerini anlatmaya başlayalım.

Amacınız Olmalı

Sadece ders çalışmak için değil hayatımızda gerçekleştirmek istediğimiz her şey aslında bir amaç teşkil ediyor. Mesela bir araba almak istiyorsanız birikimlerinizi planlamalısınız. Kişi kendine amaç koymadıkça ne yaptığını farkında olamaz. Farkında olmak ve gereğini yapmak için öncelikle amaç belirlemeliyiz. Nereye gideceği belli olmayan bir gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez. Belirleyeceğiniz hedef ulaşılabilir ve sizi motive edici bir hedef olmalı. Ulaşamayacağınız hedefler koyarsanız bu sefer umutsuzluğa kapılırsınız.

Motivasyon

Ders çalışmaya başlamak ve sürdürmek iyi bir motivasyon gerektirir.( Motivasyon ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. )Dersle ilgili olumsuz düşünceler ( ben yapamam, bu ders çok zor, bu dersi asla başaramayacağım) derse karşı motivasyonunuzu düşürerek, o dersi anlamanızı neredeyse imkansız hale getirir. Herhangi bir işe başlarken ben zaten bunu yapamam diye başlarsanız, o işi muhtemelen yapamayacaksınız. Bu olumsuz düşünceler sizi umutsuzluğa sürükler öncelikle bu düşüncelerle savaşmanız gerekiyor. Bu savaşı nasıl kazanırım diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

İlginizi Çekebilir  Hukuk Taban Puanları ve Başarı Sıralaması 2020

Adı üstünde bu bir savaş bu düşünceler aklınıza geldikçe bunları olumluya çevirip tekrar ediyorsunuz. Mesela ben başaramam düşüncesini ben başarırım olarak değiştirip kendi kendinize bu cümleyi tekrar ederseniz, belirli bir süre sonra beyninizin ben başaramam yargısını ben başarırım olarak değiştirdiğini göreceksiniz.

Bir Planınız Olsun

Zamanı daha verimli kullanmak için mutlaka bir çalışma programınız olmalı. Bu programı siz kendi hayatınıza ve ihtiyaçlarınıza göre hazırlamalısınız. Böylelikle hem öğrencilerin en sık yaşadığı çalışmayı erteleme gibi sorunları ortadan kaldırırsınız hem de ne zaman hangi dersi ne kadar çalıştığınızı ve çalışacağınızı bilirsiniz. Derslere ayıracağınız süre açık bir şekilde belirtin, uzun süre dinlenmeden ders çalışmak verimi düşürür, ortalama 40 dakikalık periyotlar uygundur. Bir planınızın olması sizi motive edecektir. Başarılı olan insanlar, yaptıkları işlerde mutlaka bir plana göre hareket ederler.

Fatih Sultan Mehmed’in istanbulu feth ederken bir planı olmayasaydı sizce başarılı olabilir miydi?

Verimli Ders Çalışma Programı Nasıl Olur?

Bununla ilgili kendi programınızı hazırlamanıza yardımcı olacak bir yazı hazırladık. Ders çalışma programı nasıl hazırlanır? isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Tekrar Yapın

Okulda öğrendiklerinizi ya da henüz yeni çalışmış olduğunuzu dersleri beynimiz genelde kısa süreli belleğe kaydeder. Bunların kalıcı olmasını istiyorsanız üzerinden çok vakit geçmeden tekrar yapmalısınız, pekiştirme yapmalısınız.

Unutmayı en aza indirmek için günlük haftalık ve aylık tekrarlar yapmalısınız.

Not Alın

Dersi dinlerken not almak;

  • Aktif katılımı sağlar.
  • Unutmayı azaltır.
  • Dinleme becerinizi geliştirir.
  • Dersi kavramanızı kolaylaştırır.
İlginizi Çekebilir  Liselere Giriş Sınavı Nasıl Olacak?

Not alırken dikkat edeceğiniz nokta ise anlatılanların önemli kısımlarınızı kendi cümlelerinizle yazmaktır. Bunu ders çalışırken de yapabilirsiniz. Çalıştığınız konunun özetini çıkararak veya çalışmayı bitirdikten sonra kendi cümlelerinizle konuyu yazarsanız, unutma riskini ortadan kaldırmış olursunuz.

Verimli Ders Çalışma Yönteminizi Keşfedin

Bir dersi çalışırken bazı öğrenciler okuyarak anlar, bazıları yazarak, bazıları ise başkasına anlatarak öğrenir. Kendi verimli ders çalışma yönteminizi keşfetmelisiniz. Siz nasıl öğreniyorsunuz?

Verimli Ders Çalışma için Size herkeste mutlaka işe yarayabilecek bir yöntemden bahsetmek istiyorum.

İSOAT TEKNİĞİ

İZLE

Öncelikle ders kitabınızı açıp çalışacağınız konuya bir göz atıyorsunuz. Konunun başlığı neler, alt başlıkları neler? Bu konunun içeriğinde neler anlatılıyor?

SOR

Sonra kendinize konunun önemli olabilecek yerleriyle ilgili sorular sorun.

OKU

Konuyu baştan sona sindirerek okuyup, soruların cevaplarını ver. Soruların cevaplarını ve altını çizdiğin yerleri not al.

ANLAT

Aldığın notları ve önemli gördüğün yerleri karşında biri varmış gibi anlat. Kendi kendine konuyu anlatmaya çalış. Konuyu tam kavrayana kadar anlatmaya devam et.

TEST ET

Kitabı ve aldığının notları kaldır ve konuyu kendine anlat. Notlara ya da kitaba bakmadan anlatabilene kadar anlatmaya devam et.

İSOAT tekniğiyle çalıştığınız zaman işin içine bütün duyu organlarınız giriyor. Yapılan araştırmalar daha çok duyu organına hitap eden bilgilerin daha kalıcı olduğunu gösteriyor.

Kendinizi Ödüllendirin

Eğer bir amaca ulaşmak istiyorsanız, öncelikle onu küçük parçalara bölün. 30 basamaklı bir merdiven düşünün, tek seferde çıkamazsınız, 2 şer 2 daha kolay çıkabilirsiniz. Çalışmanızı da bu şekilde bölümlere ayırın.

Bir bölümü çalışmayı bitirdiniz, gayet iyi kavradığınızı düşünüyorsunuz bunun için kendinize bir ödül verin. Sevdiğiniz bir şeyi 15 dk yapın. Müzik dinleyin, kahve için, hayal kurun, çalabildiğiniz enstrüman varsa onu çalın veya hoşunuza giden bir etkinlikte bulunun.

İlginizi Çekebilir  Sınav Kaygısı ile Nasıl Başa Çıkabilirim?

Kendinize böyle küçük ödüller vermek, sizi bir sonraki adımı atmaya motive edecektir

Unutmayın!

Her şeyi bir kenara bırakıp ders çalışmak yanlış bir davranıştır. Her zaman arkadaşlarınıza hobilerinize zaman ayırın. Derslere boğulmak sizin bunaltarak veriminizi düşürür. Sosyal etkinliklere de yeterince zaman ayırmak başarıyı arttıran faktörler arasındadır. İsteyerek çalışacağınız 1 saat, istemeyerek çalışacağınız 3 saatten daha verimlidir.

Süreç her zaman sizin kontrolünüzdedir. Yani bir derse ne kadar vakit ayırdığınız bir ders üzerinde ne kadar çaba sarf ettiğinizi her zaman siz belirlersiniz. Fakat tüm bunlara rağmen bazen istediğiniz puanı ya da notu alamayabilirsiniz. Çünkü sonuca etki eden birçok faktör var.

Siz bu faktörlerin sadece belirli bir kısmını kontrol edebilirsiniz. O yüzden kontrolünüzde olan kısmı iyi değerlendirmeye bakın. Bazen siz elinizden geleni yapsanız da başarılı olamayabilirsiniz, fakat siz elinizden geleni yaptıysanız içiniz rahat olur.

Sınavdan aklınızdaki ben kazanamam, ya kaydırma yaparsam, zaten başaramayacağım, herkesi hayal kırıklığına uğratacağım gibi düşünceler sizin performansınızı olumsuz etkiler. Her zaman olumlu sonuca odaklanın, ben yaparım başarırım, çalıştım kazanacağım gibi.

Siz elinizden geleni yapın, gerisini düşünmeyin.

Verimli ders çalışma yazımız umarım siz öğrencileri için yararlı olur.

Yorum Bölümüne ister verimli ders çalışma üzerine ister diğer konularda soru ve görüşlerinizi yazabilirsiniz.

Aşağıdaki yazılarımıza da göz atmak isteyebilirsin.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorumunuzu burayı kullanarak ekleyebilirsiniz.x
()
x