Psikoloji ile İlgisi Olan Herkesin Sevebileceği 10 Netflix Dizisi - PDR Nedir?

Psikoloji ile İlgisi Olan Herkesin Sevebileceği 10 Netflix Dizisi

Psikoloji ile İlgisi Olan Herkesin Sevebileceği 10 Netflix Dizisi

Dizi izleme alışkanlıklarımızı değiştiren Netflix platformundaki psikoloji ile uzaktan yakından alakası olan herkesin sevebileceği yapımları derledik. Çoğu gerçek hayattan uyarlama olan psikoloji ile ilgili dizi, film ve belgeselleri izlerken insan psikolojisinin karmaşık yapısına dalacaksınız.

1.Black Mirror

Her bölümü farklı yönetmen, oyuncu ve senaryo ile çekilen bu dizi aslında bir distopya olarak ele alınabilir. Günümüz teknolojilerinin daha ileride bizi nasıl etkileyeceğini çarpıcı bir şekilde anlatıyor. Aynı zamanda insan psikolojisinin karanlık alanlarını da başarıyla yansıtıyor. Her bölümü ile sarsıcı bir mesaj veren black mirror dizisini mutlaka takip etmelisiniz.

2. Mindhunter

İki FBİ ajanının seri katillerin psikolojilerini anlamaya yönelik çabalarını anlatan 2017 yapımı netflix dizisi tamamen gerçek olaylardan esinleniyor. İnsana dair psikolojik çıkarımların oldukça yerine olduğunu dizi kısa sürede ciddi bir hayran kitlesine ulaştı. Dizi de işlenen olaylar gerçek bir FBI ajanının yazdığı “MindHunter: Inside FBI’s Elite Serial Crime Unite” kitabından uyarlanıyor. David Fincher gibi bir ismin altında imzası olan Mindhunter’i kesinlikle izlemelisiniz.

3. Tabula Rosa

Kurallarına bağlı bir hayat yaşayan ermeni avukat Rosa bir gün geçirdiği bir kaza sonucunda hafızasını kaybeder. Geçmişe ve kim olduğuna dair hiçbir şey hatırlamamaktadır. Bu süreçte geçmişinden kaçmak isteyen Sinan ile yolları kesişir. Birbine aşık olan çift için geçmiş diye bir şey yoktur. Kısa süre sonra ailesi Rosayı bulur. Yeni hayatı ve eski hayatının tabuları arasında kalan Rosa bir karar vermek durumunda kalacaktır.

İlginizi Çekebilir  En İyi 10 Psikolojik Film

4. I am A killer

2018 yapımı olan Netflix serisi olan i am a killer idama mahkûm edilmiş 10 farklı mahkumun hikayesini anlatıyor. Katilin suçu ile başlayan her bölüm olayların arka planını, katilin geçmişinden bahsediyor. Sağlam bir gerilim içeren belgesel aslında izleyiciye katil olunur mu doğulur mu konusuna bir bakış açısı sunuyor. Korkunç cinayetler işlemiş kişilerin aile yapısının sosyoekonomik durumlarının etraflıca işlendiği bu belgesel serisini kesinlikle izlemelisiniz. Bölümler bitene kadar ekran başından ayrılamayacağınıza garanti verebilirim.

5. Afflicted (Esrarengiz Hastalıklar)

Az görülen ilginç hastalıkları etraflıca işleyen belgesel tadında bir Netflix yapımı olan Esrarengiz hastalıklar zaman zaman kendimizi sorguladığımız, hayatı insana dar edebilecek türdeki takıntı ve rahatsızlıkları gerçekten yaşayan insanların hayatlarını ailelerini ve yaşam tarzlarını anlatıyor. Bu insanların yaşadığı zorlukları ve iç savaşlarını çarpıcı bir şekilde sunan Afflicted izlenesi yapımların başında geliyor.

6. Hannibal

Yayın hayatına 2013 tarihinde başlayan NBC kanalında başlayan Hannibal dizisinin kısa sürede büyük kitlelere ulaşmıştır. Psikolojik Suç ve Gerilim unsurları içeren filmde özel ajan will graham ünlü bir suçlu profili çıkartma uzmanıdır. Graham kendine has tarzı ile suçluların penceresinden bakma, onlarla empati kurma gibi yetenekler edinmiştir. Ancak yakalamak için uğraştığı son katilin kendini aştığını fark ederek ünlü dahi doktor Dr.Hannibal Lecherden yardım almaya karar verir. Rafine zevkleri olan Hannibal’ın uzmanlığıyla harika bir ikili olurlar.

İlginizi Çekebilir  Ödüllü Psikolojik Filmler

7. Manhunt: UnaBomber

Yine gerçek hayattan uyarlanan bir dizi ile karşı karşıyayız. 1978 – 1995 yılları arasında 16 kez bombalama eylemi gerçekleştiren Theodore John Kaczynski’yi namı diğer unabomber’i konu alıyor. Ted kaczynski 16 yaşında Harvard’a kabul almış bir matematikçi akademisyendir. 16 yıl boyunca kimliğini açık etmeden üniversite ve uçaklara yaptığı terör eylemlerinin ardından doksanlı yıllarda medyaya gönderdiği 35.000 kelimelik teknoloji karşıtı manifestosunun dil bilimsel açıdan incelenmesiyle yakalanmıştır.

8. American Crime Story : The People V. O.j. Simpson

Gerçek bir davayı anlatan bu yapımda ünlü beyzbol oyuncusu O.J. Simpson’un işlediği düşünülen bir cinayetten yargılanma hikayesini anlatıyor. 13 haziran 1994 yılında Nicole Brown Simpson ve Ron Goldman ölü olarak bulunur. Daha önce defalarca eşine şiddet uyguladığı ortaya çıkan O.J. simpson şüpheli bulunur. Dava süreci gerçeğe uygun bir şekilde işlenmiş. Dava süresince insanların algısının nasıl yönetildiğine şahit oluyorsunuz. Heyecanlı, sürükleyici bir yapım olan American Crime Story : The People V. O.j. Simpson’u izlediğinize pişman olmayacaksınız.

9. Good Doctor

Türk televizyonlarında yayınlanan Mucize doktor esin kaynağı olan Good Doctor 2013 yılında yayın hayatına başlamıştır. Güney kore yapımı olan dizi Otizmli olan bu doktorun yaşamını anlatan dizi, otizm spektrumuna sahip olan bir insanın hayatından parçalar sunmaktadır. Otizmin her yönüyle  çok iyi anlatıldığı bu diziyi seveceğinize eminiz.

10. Klinik

Kendi sorunları olan bir psikiyatrist daha önce yaşadığı travmalardan dolayı basit vakalar üzerine çalışmayı tercih ediyor. Fakat reddedemeyeceği bir hasta ile karşılaşıyor. Kendi travmasının üzerinden gelmek için kabul ettiği bu hastayı tedavi etmeye, aslında kendini tedavi etmeye başlar. Psikolojik Gerilim türünde olan bu filmin kesinlikle sağlam sinirler ile izlenmesi gerekiyor.

İlginizi Çekebilir  Temasında Psikolojik Bozukluk Olan Filmler

Netflix de psikoloji alanına değinen dizi ve filmleri sizler için derledik. İzledikten sonra yorum bölümüne yorumlarınızı yazabilirsiniz. Ayrıca sizinde Netflix üzerinden izlediğiniz psikoloji ile alakalı dizi veya film varsa yazabilirsiniz.

Daha fazla film ve dizi tavsiyesi için Psikolojik Film ve Kitaplar bölümümüze göz atabilirsiniz.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorumunuzu burayı kullanarak ekleyebilirsiniz.x
()
x