Ödüllü Psikolojik Filmler - PDR Nedir?

Ödüllü Psikolojik Filmler

Ödüllü Psikolojik Filmler

Sizlere ödüllü psikolojik filmler başlığı altında izlemekten keyif aldığımız ve sizlerin de izlemesini istediğimiz filmlerden bahsedeceğiz. Sadece PDR Öğrencilerine yönelik değil, herkesin izleyebileceği film tavsiyeleri vermeye devam edeceğiz.

1- Yerdeki Yıldızlar (IMDB: 8,5/10)

2007 yapımı yönetmen ve başrol koltuğunda Aamir Khan’ın oturduğu filmdir. Bir okulda öğretmen olan Khan farklı tarzıyla dikkat çeker. Eğitim sistemi ve öğretim tekniklerini sürekli eleştiren resim öğretmeni, sınıfta diğer çocuklardan farklı  bir çocuk olduğunu fark eder. Ishaan 3. sınıfa giden zeki bir çocuk olmasına rağmen okuma yazma bilmemektedir. Diğer öğretmenleri tarafından sürekli tembel, haylaz olarak nitelendirilir. Fakat Resim Öğretmen’inin Ishaan’nın disleksi sorunu yaşadığını anlayıp yerdeki yıldız Ishaan’nı nasıl kazandığına şahit olacağız. Filmfare en iyi film ödülünün sahibidir.

2- We Need to Talk About Kevin (Kevin Hakkında Konuşmalıyız) (IMDB:7,5/10)

İngiliz-Amerikan ortak yapımı olan film bir olan We Need to Talk About Kevin, bir çocuğunun yaşadığı sorunlardan kendisini sorumlu tutan annenin suçluluk ve sorumluluk duygularıyla nerede yanlış yaptığını sorgulama sürecinden oluşuyor. Psikolojik öğeleri barındıran filmin başrollerinde John C.Reilly ve Ezra Miller var. Eleştirmenlerden tam not alan bu film 65.Cannes film festivalinde dikkatleri üzerine çekmiştir. Başroldeki oyuncu En İyi Kadın Oyuncu Dalında Avrupa Film Ödülü almıştır.

3-Analyze This (Anlat Bakalım) (IMDB:6,7)

Komedi unsurlarının kullanıldığı bu filmde Mafya filmlerinin vazgeçilmezi Robert De Niro ve Billy Crystal  başrolde oynuyor. Panik atak sorunlarını aşmak isteyen bir mafya babasının psikolojik yardım almaya karar vermesiyle her şey başlıyor. Harold Ramis” in yönettiği bu film ile eğlenceli dakikalar sizleri bekliyor. Film Golden Globe adaylığının yanında Amerika da En İyi Komedi Filmi ödülü almıştır.

İlginizi Çekebilir  Temasında Psikolojik Bozukluk Olan Filmler

4-Analyze That (Anlatamadım mı?) (IMDB:5,9)

1999 yapımı Anlat Bakalım filminin devamı niteliğindedir. Güldürü unsurları içeren ve başrollerinde Robert De Niro ve Billy Crytal’ın bulunduğu filmdir. İlk filmde sorunlarının bir bölümü aşmış olan mafya babasının içinde bir sıkıntı vardır. Bunun üzerine tekrar terapist olan eski dostunun yanına gitmeye karar verir.

5-Umudunu Kaybetme (IMDB:8,0/10)

Will Smith’in başrolde harikalar yarattığı bu film, bittiğinde insana bir şey katan filmlerin başında gelir. Mücadele etmenin hayata tutunmanın ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor. Oğlunun sevgisi için her şeyi yapan işsiz bir baba, eşinin de evi terk etmesiyle oldukça çetin bir mücadeleye girmek zorunda kalır. Hayata karşı bu var olma savaşına mutlaka tanık olmalısınız. İzlediğinize pişman olmayacaksınız. Film 1 Oscar adaylığına ve sayısız ödüle layık görülmüştür.

6-Patch Adams (IMDB:6,7/10)

Gerçek bir hikayeden uyarlanan bu filmde hayata ve doktorluk mesleğine bakış açısıyla dikkat çeken Robin Williams oldukça eğlenceli bir rolde karşımıza çıkıyor. İntihar eğilimi sebebiyle akıl hastanesine yatırıldıktan sonra tıp fakültesine başlayan Patch Adams hastalara ve hastalıklara yaklaşımı ile hocalarından tepki toplasa da ideallerinden hiçbir zaman vazgeçmiyor. İzleyen herkese farklı bir bakış açısı kazandırken, hem güldürecek hem düşündürecek bu filmi izlemenizi tavsiye ediyoruz. Film Oscar adayı gösterilmiştir.

ödüllü psikolojik filmler

7-K-Pax (IMDB:7,4/10)

Kevin Spacey’in başrollerinde oynadığı bu film Charles Leavitt ve Gene Brewer tarafından kaleme alınmış ve yönetilmiştir. Filmdeki baş karakter Prot tuhaf tavırları sebebiyle psikiyatri kliniğine yatırılır. Prot K-Pax adlı bir gezegenden geldiğini iddia eder. Doktorların tedavi çabalarına asla yanıt vermez. Kevin Spacey’in harikalar yarattığı bu filmi izlemenizi tavsiye ediyoruz.

İlginizi Çekebilir  Milgram Deneyi: Experimenter ( PDR Film Tavsiyesi )

Psikolojik filmler ile ilgili diğer yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorumunuzu burayı kullanarak ekleyebilirsiniz.x
()
x