Temasında Psikolojik Bozukluk Olan Filmler - PDR Nedir?

Temasında Psikolojik Bozukluk Olan Filmler

Temasında Psikolojik Bozukluk Olan Filmler

Bu listemizde temasında psikolojik bozukluk olan filmleri derlemeye çalıştık. Psikolojik hastalıkları kavramanıza yardımcı olacak bu filmleri izlemenizi tavsiye ederiz. PDR ve Psikoloji öğrencileri için film tavsiyeleri arasında da sayabileceğimiz bu filmleri kaçırmayın. Zaman zaman bir konuya çalışmak yerine o konuyla ilgili film izlemek en azından giriş niteliğinde bilgi için daha kolay gelebiliyor. Psikolojik bozukluk ‘ları anlatan filmler ‘in fragmanlarını da paylaştık, böylece fragmanlarını izleyip karar verebilirsiniz.

1- Welcome to Me (Bana Hoş Geldiniz)

Shira Piven’in yönetmenliğini yaptığı filmde Kristen Wiig başrolde yer alıyor. Borderline kişilik bozukluğu teşhisi konulmuş bir karakterin 1 yılını anlatıyor.

2- To the Bone (Kemiklerine Kadar)

Yeme bozukluğu yani Anoreksiya Nevroza tanısı konulmuş, ellen yetenekli ben bir ressamdır. 4 kez tedavi olmuş artık hastalığı yeneceğine umudumu kalmamıştır. Yaşamaktan vazgeçme noktasına gelen ellen son bir tedavi merkezine gitmeye karar verir.

3-As Good As it Gets (Benden Bu Kadar)

Obsesif kompülsif bozukluk tanısı ile yaşamaya çalışan başarılı yazar Udall, evinin kapısını dört kez kapamakta Yahudi ve siyahi insanlardan nefret etmektedir. Eşcinsel komşusunun kaza geçirmesi sebebiyle ona yardım emek zorunda kalmasıyla hayatı değişecektir.

4- What About Bob (Peki Ya Bob)

Fobileri yüzünden hayatı zehir olan Bob, bunu çevresindeki insanlarada yansıtıyor. Daha önce pek çok doktoru mesleğinden soğutan bob son olarak Dr.leo ya sevk edilir.

İlginizi Çekebilir  Deney Filmi (Psikolojik Film Tavsiyesi)

5-The Road Within (İçimizdeki Yol)

Tourette sendromu olan bir genç vincent, Anokreksik Marie ve Obsesif Kompulsif olan Alex ile hayatlarını değiştirecek bir yolculuğa çıkarlar.

6-The soloist (Virtiöz)

Kitaptan uyarlanan bu film,  müzik dahisi nathaniel şizofreni hastalığına yakalanmasıyla sokaklara düşüyor. Sokakta keman çalarak hayatını sürdürmeye çalışan Ayers’in hayatı zamanla değişmeye başlar.

7-Still Alice (Unutama Beni)

Dil bilim profesörü olan alice zaman içinde bildiği kavramları unutmaya başlar. Bunun üzerine doktora gitmeye karar verir. Yapılan tetkitlerin sonunda Alzheimer tanısı konur. Ailesinin desteğiyle yaşamını sürdürmeye çalışır fakat hastalık ilerlemeşe devam etmektedir.

8-Helen

Müzik profesörü olan Helen çocuklarına iyi bir anne olmaya çabalamaktadır. İkinci evliliğinde girdiği depresyonun bıraktığı izler hayatını etkilemektedir. Kadının bu durumu eşini ve çocuğunu olumsuz etkilemektedir. Depresyon tedavisi devam ederken başlayan dostluk hayatını etkileyecektir.

9-Awakenings (Uyanış)

Oliver Sacks’ın romanından uyarlanan bu filmde asosyal bir doktorun bulduğu bir ilaç sayesinde kurtardığı hayatlar anlatılıyor.

10- Whats Eating Gilbert Grape (Gilbertin Hayalleri)

Johnny Deep, Loenardo Di Caprio ve Juliette Lewis’ in gençlik yıllarında oynadığı bu film, ailesi ile kendi hayatı arasına sıkışmış bir genci anlatıyor. Otistik kardeşine bakma sorumlulugu gilberte verilmiştir. Kendi hayatını yaşamak isteyen gilbert için durum oldukça zor bir hale gelir.

Temasında Psikolojik Bozukluk olan filmler listemizi burada sonlandırıyoruz. Sizin de tavsiye edebileceğiniz psikolojik filmler varsa yorum bölümüne yazabilirsiniz. Ayrıca izlediğiniz filmler hakkındaki yorumlarınızı bekliyoruz.

İlginizi Çekebilir  En İyi 10 Psikolojik Film
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorumunuzu burayı kullanarak ekleyebilirsiniz.x
()
x