En İyi 10 Psikolojik Film - PDR Nedir?

En İyi 10 Psikolojik Film

En İyi 10 Psikolojik Film

Psikolojiye meraklıysanız ve içerisinde bu tür vakaların ele alındığı filmler ilginizi çekiyorsa bu filmleri mutlaka izlemelisiniz. Birçoğu finaliyle oldukça etkilemeyi başarırken, birçoğu da tekrar tekrar izlenerek ve küçük detaylar not alınarak bir bulmaca çözer gibi bir his yaratıyor. Hassas bir dönemdeyseniz bu filmleri şimdilik bir kenara not almanız tavsiye edilir. En İyi 10 Psikolojik Film listesi için önereceğiniz filmleri yorum olarak sizler de belirtebilirsiniz.

En iyi 10 psikolojik film

İçinde Yaşadığım Deri (La Piel Que Habito)

Hiçbir intikam bu kadar acımasız olmamıştı… Eşi intihar etmiş bir adam ve annesini kaybettiği için oldukça hassas yetişmiş bir kızın yaşadığı olayları konu alıyor. Norma, büyüdükten sonra her şey düzelecek derken psikolojisini derinden etkileyen ikinci bir olay daha yaşar. Robert ise bu olay sonrasında yıllardır üzerinde çalıştığı deneyleri hayata geçirmeye karar verir.

En iyi 10 psikolojik film

Akıl Oyunları (A Beautiful Mind)

En İyi 10 Psikolojik Film listemizin olmazsa olmazı Akıl Oyunları filmi birçok üniversitede psikopatoloji derslerinde izlenmektedir. John Nash, asosyal bir adam olsa da çok iyi bir matematikçidir. Burslu olarak okuduğu üniversitede yeni bir teoriyi ortaya atar ve herkese bunu ispatlamak için çabalar. Ancak bir süre sonra onda şizofrenik belirteler görülmeye başlar. Zamanla kafasında kurguladığı hikayelerle gerçek dünyada yaşamakta zorlanır. Akıl Oyunları, Nobel ödüllü matematik dehası John Nash’in gerçek hayatını konu alıyor.

İlginizi Çekebilir  Deney Filmi (Psikolojik Film Tavsiyesi)

En iyi 10 psikolojik film

Vanilla Sky

David’in hayatı sevgilisinin en yakın arkadaşına aşık olmasıyla alt üst olur. Sevgilisinin yüzünden bir kaza yapar ve yüzü tanınmayacak hale gelir. Bu olaydan sonra hayattan iyice kopmaya başlayan David, karşısına çıkan bir doktorun ona her şeyi düzeltebileceğini söylemesiyle çok tehlikeli bir maceraya atılır.

En iyi 10 psikolojik film

Parçalanmış (Split)

23 kişilik bir karakterin hikayesini gerilimli ve korku dolu bir şekilde anlatıyor. Çoklu kişilik bozukluğu yaşayan bu adam 3 kızı kaçırıyor ve onları bir yere kapatıyor. Filmde hem bu kızların hem de onun psikolojisiyle olan ilişkisini görüyoruz. Ana karakteri bazen küçük bir çocuk bazen de titiz bir adam olarak izlemek enteresan olabiliyor.

En iyi 10 psikolojik film

Siyah Kuğu (Black Swan)

Asıl kahramanız olan Nina’ın narsistik sürece gidişinin konu edildiği filmde, onun hem kendisine hem de çevresine nasıl zarar verdiğini onunla birlikte keşfediyoruz. Genç bir balerin olan Nina için dans bir tutku haline gelse de bu tutkusu onun bile daha önce yüzleşmediği karanlık tarafını ortaya çıkaracaktır.

En iyi 10 psikolojik film

Guguk Kuşu (One Flew Over the Cuckoo’s Nest)

Birçok insanın psikolojiye olan ilgisinin artmasını sağlayan filmlerden biridir. Filmde cezaevinde yatan kahramanımız buradan çıkabilmek için deli taklidi yapmaya başlar ve sonrasında akıl hastanesine yatırılır. Daha sonra işler öylesine karışır ki izleyici kendisini kim normal, kim normal değil şeklinde sorgularken bulur.

En iyi 10 psikolojik film

Akıl Defteri (Memento)

Kısa süreli hafızasını kaybeden ve bundan dolayı yeni anılar kazanamayan bir adam düşünün. Karısına tecavüz edip öldüren ve ona hayatının en büyük travmasını yaşatan kişilerden intikam almak istiyor ancak 10 dakikada 1 yaşadığı her şeyi unutuyor. Bu nedenle sürekli karısının öldürüldüğü ana geri dönüyor. Bu olayı unutmamak içinse vücuduna bir dövme yaptırıyor. Filmde dışarıdan bakıldığında iş adamı gibi duran, ama hayattaki amacı bambaşka olan Leonard’ın öyküsüne tanıklık ediyorsunuz.

İlginizi Çekebilir  Temasında Psikolojik Bozukluk Olan Filmler

En iyi 10 psikolojik film

Zindan Adası (Shutter Island)

Akıl hastanesinden kaybolan bir hastanın soruşturması için bölgeye gelen Teddy ve Chuck ismindeki iki polisin yaşadığı tuhaf olayları konu alıyor. Bir süre sonra rüya ve gerçek birbirine giriyor ve karakterin şizofrenik belirtiler göstermesiyle izleyicinin zihinlerini sonuna kadar zorlanması isteniyor.

En iyi 10 psikolojik film

Makinist (The Machinist)

Son zamanlarda ciddi kilo kaybeden ve dikkat sorunları yaşayan bir adamın karanlık atmosfere sahip hayatını görüyoruz. Onun için dikkat çok önemlidir çünkü işinde tek bir hataya bile yer yoktur. İzlerken bu atmosferin içerisine dahil oluyorsunuz ve esas kahramanın neler yaşadığını öğrendiğinizde kafanızda her şey yerli yerine oturuyor.

En iyi 10 psikolojik film

Dövüş Kulübü (Fight Club)

Sıradan bir hayatı olan Jack’in en büyük sorunu uykusuzluktur. Bu hastalıktan kurtulmak için katıldığı terapilerde bir kadınla ve Tyler adında bir adamla tanışır. Bu adam onun tam da olmak istediği bir adamdır. Tyler, onu dövüş kulübü adı altında toplanan bir grup ile tanıştırır ve kısa sürede Jack de bambaşka birine dönüşmeye başlar. Yine şizofreni ile ilgili olan bu filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

 

En İyi 10 Psikolojik Film listesine eklenmesi için değerlendirmemizi istediğiniz veya gözden kaçan filmleri yorum olarak konuya yazabilirsiniz.

guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
View all comments
Şevval

Matchstick Men mutlaka izlenmeli!

1
0
Yorumunuzu burayı kullanarak ekleyebilirsiniz.x
()
x