PDR Nedir? Nasıl Olunur? Ne iş Yapar (Kapsamlı İçerik) - PDR Nedir?

PDR Nedir? Nasıl Olunur? Ne iş Yapar (Kapsamlı İçerik)

PDR Nedir ? Görevleri ve İş İmkanları (Kapsamlı İçerik)

PDR Nedir ?

PDR Nedir ? Açılımı nedir? PDR çalışma alanları nelerdir? Ne kadar maaş alır? Okullarda görev alan PDR ne iş yapar? Görevleri nelerdir? Her okulda mutlaka bir PDR bulunmak zorunda mı? gibi merak edilen sorulara bir PDR mezununun kaleminden cevap vermek istedik.

PDR Nedir? Ne Demektir?

PDR: Ülkemizde üniversitelerin Psikolojik Danışma ve Rehberlik bölümlerinden mezun olan kişilerin çoğunlukla eğitim kurumlarında öğrencilere, velilere ve kurum personeline yönelik, bireylerin kişisel-sosyal, eğitsel ve mesleki alanlarda kendilerini geliştirmesine katkı sağlamak amacıyla verdiği hizmettir. PDR okuyan bir kişi okullarda ve aile bakanlığında psikolojik danışman olarak çalışabilir.

Tabi ki daha farklı veya daha doğru PDR ne demek tanımlamaları olacaktır. Bizler okullarda bu işi yapan kişiler olarak yaptığımız işi en iyi bu şekilde anlatabildiğimizi düşünüyoruz.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Yazılarımız

PDR Mezunları Neden Okullarda Çalışır?

Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında en yaygın istihdamı Milli Eğitim Bakanlığı sağlamaktadır.  Anabilimdalı olarak Eğitim Fakültelerinden mezun vermektedir. PDR bölümünü bitirdikten sonra kpss ve alan bilgisi sınavına girerek okulların “Rehberlik Öğretmeni “ kadrolarında çalışılabilir. Bölüm mezunları kendilerini alanda geliştirerek; akademik kariyer, sertifika programları gibi eğitimlere katılarak çalışma alanlarını genişletebilirler.  Kişisel gelişim, aile danışmaları gibi hizmet sektörlerine girebilirler.

PDR Görevleri ve Rehberlik Öğretmenlerinin Yaptığı Çalışmaların Örnekleri

  1. Dönemlik Hedefler: Milli Eğitim Bakanlığı her sene ihtiyaç belirleyerek eğitim dönemi içerisinde çalışılması gereken ve ulaşılması beklenen genel, yerel ve özel hedefleri açıklar. Örneğin bakanlık Türkiye genelinde “bağımlılıkla mücadele” genel hedefini, bir şehre özgü hedef olarak “aile eğitimlerinin yapılması” şeklinde yerel hedef belirleyebilir. Okullarda bu hedefler doğrultusunda etkinlikler planlanır ve dönem içerisinde uygulanır. Hedef kazanımlar sınıf rehberliği veya küçük grup rehberliği etkinlikleri şeklinde verilebilir.
  2. Öğrenci – Veli Görüşmeleri: Bir okulda 300 öğrenci varsa bu 300 ayrı hayat demektir. Öğrencilerin aileleriyle birlikte bu sayı binleri bulmaktadır. Bütün bu insanlar sizin hizmet alanınızda ve sorumluluğunuzda olduğundan psikolojik destek sağlamak amacıyla görüşmeler yapılabilir, seminerler düzenlenebilir, ev ziyaretlerinde bulunulabilir. İnsanlara PDR nedir ? Görevleri nelerdir ve hangi konularda hizmetl alabilirler konularında bilgilendirmek başlıca görevdir.
  3. Öğretmenlere Müşavirlik: Gerek Sınıflarda Rehberlik Hizmetlerinin etkin bir şekilde verilmesi, gerekse bazı uzmanlık gerektiren alanlarda seminer düzenleyerek öğretmenlere yararlı olmaya çalışıyoruz. Okuldaki rehberlik hizmetlerinin yürütülmesinden, rehberlik servisi sorumludur. Gerekli planlamanın yapılmasını ve plan dahilinde ilerlemesini sağlar. Sınıf rehber öğretmenlerinden aylık ve yıllık olmak üzere Rehberlik Hizmetleri Raporu teslim alır.
  4. Değerler Eğitimi: Değerler eğitim faaliyetlerinin yürütülmesinde genelde psikolojik danışmanlar önemli rol oynuyor. Psikolojik Danışmanlar değerler eğitimi kurulunda yer alıp, şiir, resim,pano hazırlama, yarışmalar yapma, gibi konularda organizasyonun yapılmasını sağlıyor.
İlginizi Çekebilir  Horn Etkisi Nedir? Horn Etkisi Örnekleri

Rehber Öğretmen Nasıl Olunur? PDR Mesleğine Sahip Olmak İçin Neler Yapılmalı ?

PDR bölümü öğrencileri üniversiteden mezun olduktan sonra birinci seçeneği rehber öğretmen olmak. Önceden mezunlar sadece KPSS puanı ile okullarda veya Rehberlik Araştırma Merkezleri ‘nde rehber öğretmen olarak çalışabiliyordu. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’ nın düzenlemeleri sonrasında KPSS’ ye ek olarak alan bilgisi sınavı ve sözlü mülakatlar ardından sözleşmeli olarak atanmaktalar. Öğretmenlik mesleğine yapılan atamaların da azalması ile PDR mezunları da alternatif aramaya başladı.

PDR Çalışma Alanları Nelerdir? PDR Mezunları İş İmkanları Nelerdir? PDR Okuyan Ne Olur?

PDR bölümü mezunları KPSS sınavı ve mülakat ile okullarda Rehberlik Öğretmeni olarak veya Rehberlik Araştırma Merkezlerinde personel olarak çalışabilir. Eğitim alanı dışında mezunlar, KPSS ve mülakat puanı ile Adalet Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda çalışabilirler. Özel sektörde ise iş imkanlarının bazılarını sizlerle paylaşıyoruz.

  • Danışmanlık Merkezi ‘nde çalışmak için neler yapılmalı ?

Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında uzmanlaşmış eğiticilerin açtığı eğitim programları ile temel psikoterapi eğitimleri denilen; aile ve çift terapisi, bireysel terapi, kısa süreli ve çözüm odaklı terapi, bilişsel terapi, oyun terapisi gibi alanlarda eğitim alarak kendilerini geliştiren öğrenciler danışmanlık merkezleri ‘nde terapist olarak çalışabilir. Ayrıca kendi psikoterapi merkezlerini açabilirler.

  • PDR Mezunları İçin Alternatif Gelir Kaynağı: Testler

Psikolojik Danışma ve Rehberlik bölümü mezunları alacakları test eğitimleri ile çalışma alanlarını ve kazançlarını arttırabilirler. Objektif testler, projektif testler ve zeka testleri alanlarından birinde veya daha fazlasında eğitim alanların iş imkanı oldukça genişleyecektir.

İlginizi Çekebilir  Pomodoro Tekniği Nedir? Nasıl Uygulanır?

Eğitim, uzmanlık ve tecrübe anlamında kendinizi geliştirdiğiniz takdirde, meslekte sizlerden seminer, test uygulaması ve eğitim talepleri gibi iş fırsatları karşınıza çıkacak ve sizler için alternatif gelir kaynağı olacaktır.

PDR Bölümü Okuyanlara ve PDR Bölümü Kazananlara Tavsiyeler

PDR bölümü öğrencileri olarak bir şekilde PDR Nedir ? yazımıza ulaştıysanız doğru yerdesiniz demektir. PDR Nedir? websitesi yazarları olarak bizler de birinci sınıf öğrencisi iken öğretmenlerimizin neden bu bölümü seçtiniz? veya PDR Nedir sorularına cevap verebilecek bilgiye sahip değildik. Öncelikle PDR nedir onu araştıran, en büyük çalışma alanı olan okullarda rehber öğretmenlerin neler yaptığını merak eden, diğer çalışma alanlarını ve iş imkanlarını öğrenmek isteyenler için yardımcı olmak için bu yazıyı genişletmek istedik.

Üniversite birinci sınıfta genelde Türkçe, Tarih, Sosyoloji, Felsefe gibi standart derslerin yanı sıra az da olsa PDR alanının giriş derslerinde ilginizi çeken şeyler olacak ve ilerleyen sınıflarda alan dersleri artacağından daha eğlenceli dersler geçirmeye başlayacaksınız. Öğrencilerin kaygılarının üçüncü ve dördüncü sınıfta başlayan uygulama ve staj dersleriyle artışa geçtiğini görüyoruz. Stajyer olarak bir veli semineri düzenlemek, sınıf veya grup rehberliği etkinlikleri yapmak ilk seferlerde size oldukça zor gelecektir. Bunun normal olduğunu ve uygulamalar yaparak tecrübe kazandıkça size çok normal bir iş olarak görüneceğini bilmenizi isteriz.

PDR bölümünün üçüncü ve dördüncü sınıfında karşılaşacağınız bireysel danışma uygulaması ve okuldaki staj uygulamalarını rahat atlatabilmek için ilk iki yıl bilgi birikiminizi elinizden geldiğince arttırmanız gerekmekte. Psikoloji ve PDR alanından kitaplar okumak; örneğin Irvin Yalom ‘un kitaplarında bulunan psikoterapi ve danışma öyküleri  sizleri yaşayacağınız süreçte rahatlatabilir.

İlginizi Çekebilir  PDR ile Psikoloji'nin Farkları Nelerdir?

Topluluk önünde konuşma becerisi çok önemli mi ?

Psikolojik Danışma ve Rehberlik bölümü mezunu olarak yapabileceğiniz işlerin büyük kısmı konuşmayı içeriyor. Belki sizler lisede ya da üniversitede sınıfın en iyi konuşanı ya da derslerde söz alan öğrencileri olmayabilirsiniz. Konuşmalar esnasında kaygı ve stresiniz artıp duraklamalar yaşıyor olabilirsiniz. Bunların hiçbiri mesleği yapmanızda engel değil. Önemli olan kendinizi geliştirmeye olan inancınız. İnsan sürekli kendini geliştiriyor, sizler de cesaretli olup seminerler, sınıf etkinlikleri düzenledikçe, görüşmeler yaptıkça beceri kazanıp ve rahat bir şekilde işlerinizi yürütebileceğinize inanın.

PDR Öğrencileri Erasmus Yapabilir mi?

Sizlerin de bildiği gibi üniversitede birçok bölümün öğrencileri Erasmus Öğrenci Değişim Programı ile yurtdışına gidiyorlar. PDR bölümünün Avrupa’daki üniversitelerde tam olarak karşılığı yok; çünkü PDR bölümü Avrupa’da lisans eğitimi olarak verilmemektedir.  Avrupa’da 4 yıllık lisans eğitimi sonrasında yüksek lisans yapma şartı ile ancak okullarda Okul Danışmanı olarak çalışılabiliyor.

Tam olarak bölümümüzün karşılığı olmasa da, bazı üniversitelerin PDR bölümleri yurtdışındaki üniversitelerin Psikoloji Bölümü ile öğrenci değişim anlaşması yapabilmektedir. Bu anlaşma neticesinde siz PDR öğrencisi olarak erasmus öğrenci değişim programından yararlanabiliyorsunuz.  Bu anlaşmanın kontrolünü üniversitenizin sitesinden ya da üniversitenizde bulunan Dış İlişkiler Ofisi’nden yapabilirsiniz. Yani PDR bölümünde erasmus ile yurtdışına gidilebilir yalnızca orada alacağınız dersler ile mevcut dersleriniz uyuşmadığı durumda döndüğünüzde ders tekrarına kalma riski yaşayabilirsiniz.

Rehber öğretmenlerin cevaplamasını istediğiniz sorularınızı sitemiz üzerinden sorabilirsiniz.

PDR Nedir ? yazımızla ilgili sorularınız ve merak ettikleriniz için yorum kısmını kullanabilirsiniz.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorumunuzu burayı kullanarak ekleyebilirsiniz.x
()
x