Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır? - PDR Nedir?

Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

Okulda öğrencilerin en çok sorduğu sorulardan birisi “Hocam bana ders çalışma programı hazırlar mısınız?” Bu soruya hep aynı yanıtı vermekten hiç sıkılmadım. “Hayır sana ders çalışma programı hazırlayamam 🙂 ama programı nasıl hazırlayacağını öğretebilirim.”

Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır

1.Kendimizi takip etmek

Öncelikle kendimize bir zaman takibi yapmamız gerekiyor. Öğrencilerimin yakındıkları konu genelde ders çalışmaya zaman bulamamak oluyor. “Okuldan gelince anneme yardım ediyorum, yemek hazırlığı derken zaman kalmıyor” diyorlar. Okulun tam gün olduğunu düşünürsek saat 3 buçukta evdesiniz. Saat 4’e kadar üstünü değişme ve dinlenme diyelim. Saat 10’da yattığınızı düşünürsek tam 6 saatlik vaktiniz var.

Kullanabileceğimiz 6 saatimiz olduğunu gördükten sonra sıra bu zamanı yönetmeye geliyor. 6 saat içerisinde dinlenebilir, evdeki işlere yardım edebilir, küçük kardeşinizle ilgilenebilir ve en önemlisi ders çalışabilirsiniz. Size gereken sadece 2 saat.

Programımıza ilk ekleyeceğimiz bölüm dinlenmek. Mutlaka okuldan geldikten sonra belli bir süre dinlenmeniz gerekiyor. Önce dinlen sonra ders çalış. Bazen işlerimiz bir an önce bitsin böylece keyif alacağımız şeyleri daha çok yapalım isteriz. İnanın keyif alacağınız etkinliklere de zaman kalacak.

2.Ders çalışmaya nereden başlanır?

Öğrencilerin ders çalışmaya başladığında ilk yapacağı etkinliğin ne olacağı konusunda bilgi eksikliği olabilir. Bizim önereceğimiz sıra ise aşağıdaki şekilde;

  • Ders tekrarı yapmak.
  • Varsa ödevleri yapmak. Test ve alıştırma çözmek.
  • Gelecek ders öğretmenin ne anlatacağı konusunda fikir edinmek.
İlginizi Çekebilir  Psikoloji Taban Puanları ve Başarı Sıralaması 2019

Hafta sonları da etkili kullanmak ve mutlaka ders çalışmaya vakit ayırmak gerekiyor. Örneğin bursluluk sınavına hazırlanan bir öğrenci hafta içinde yukardaki etkinlikleri uygulayıp, hafta sonu günlük 2 saat bursluluk sınavına hazırlık yapabilir.

Bu sıralama ve içeriği uygulayan, 6.sınıfa giden bir öğrenciyi düşünelim.

Her gün mutlaka okulda öğrendiği bilgileri tekrar ediyor. (30 dakika civarı)

Verilen ödevleri yapıyor sonrasında konuyla ilgili alıştırmalar yapıyor.(30 dakika x 2 etüt)

Ertesi gün gireceği derslerle ilgili ön çalışma yapıyor.(30 dakika)

Hafta sonu bursluluk sınavına hazırlık testleri çözüyor.

Bize sorarsanız harika!

3.Ders çalışma süresi ne kadar olmalı?

Bir ders çalışma etüdünün kaç dakika olacağıyla ilgili çeşitli görüşler var. En iyi süreyi kişinin kendisi belirlemesi gerekiyor. Bazı insanlar 20 dakika ders 10 dakika mola şeklinde çalışmayı kendisi için daha verimli bulurken bazılarıysa 45 dakika ders 15 dakika mola yaparak daha fazla verim alabilir.

Tavsiyemiz ders süresini çok uzun tutmamaktır. Hiç durmadan 60 dakika veya daha fazla aynı derse odaklanıp kendimizi yorarsak, çalışmamızın devamından verim alamayız.

Derslere ayırdığımız sürenin dengeli olması önem taşıyor. Belki Türkçe dersini çalışmaktan zevk alıyor olabilirsiniz ancak sürekli bu dersi çalışarak bir yere varamayacağınızı bilmeniz gerek. Her derse eşit, zayıf olduğunız derslere ise daha fazla zaman ayırmalısınız.

4.Kitap Okumak!

Bir öğrenci mutlaka ne yapmalı diye sorarsanız, mutlaka kitap okumalı. Günümüz eğitim sisteminde her derste okuma-anlama-yorumlama üzerine kurulu bir sistem var. Artık sayılarla arası iyi olmak yetmiyor. Ders çalışma programı’nıza kitap okumayı eklemeyi unutmayın.

İlginizi Çekebilir  Sosyometri Nedir? Nasıl Uygulanır?

Okuduğunuz bir kitabınız olsun ve hergün düzenli olarak bu kitaba devam edin. Bittiğinde yenisine geçin. Arkadaşlarınıza ya da ailenize okuduğunuz kitaptan beğendiğiniz bölümleri anlatın. Yorumlamalar yapın. Önemli gördüğünüz kısımlara değinin. Kısacası okuduğunuzu anlamaya ve anlatmaya çaba gösterin.

Anlatılanı kısaca özetlersek;

  • Ne zaman ne yaptığımızı takip edip ders çalışma zamanımızı belirlemeniz gerekiyor. Günlük bu süreyi 1 buçuk saat ile 2 saat arasında tutmalısınız.
  • Ders çalışmayı belirli bir sıra ile yapıp mutlaka günlük tekrarlar, konu pekiştirme ile başlayip daha sonra testler ve alıştırmalara geçilmeli.
  • Çalışma sürenizi takip edip ne kadar zamanda sıkıldığınızı ve en iyi verimi nasıl aldığınızı belirleyip uygulamalısınız.
  • Derslere ayırdığınız süreyi dengeli kullanmaya özen göstermelisiniz. Bir derse yüklenip diğer dersleri ihmal etmeyin.
  • Mutlaka her gün kitap okumaya vakit ayırmalısınız. Kitabı sadece okuyup geçmek değil, anlayıp anlatmak sizin için daha verimli olacaktır.

Ders çalışma programı ile ilgili sorularınızı, soru ve yorum bölümünden sorabilir, sınavlara hazırlık ve motivasyon ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorumunuzu burayı kullanarak ekleyebilirsiniz.x
()
x