Tercih Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz? - PDR Nedir?

Tercih Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

tercih yaparken nelere dikkat etmeliyizTERCİH YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Sınav sonuçları açıklandı, şimdi başka anlamda bir sınav vermeniz gerekiyor. Tercih dönemi inanın en az sınava hazırlık aşaması kadar zor bir dönem. Çünkü tercihinizi doğru yapmazsanız, onca çalışmanızın sonucu alamazsınız. Üstelik bu sene sistemin değişmiş olması siz öğrenciler açısından zorlayıcı faktörler arasında görülüyor.  Peki tercih yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Sizin için çok önemli olan bu dönemde, dikkat edilmesi gereken bazı konulardan kısaca bahsetmek istiyorum. Tercih yaparken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun cevabını başlıklar halinde vermeye çalışalım.

Başarı sırası mı yoksa puan mı dikkate alınmalı?

Tercih yaparken genellikle başarı sırasını göz önünde bulundurmaya çalışınız. Çünkü geçen senenin sınav zorluk derecesi ile bu senenin zorluk derecesi aynı olmayacaktır. Önemli olan rakipleriniz arasında kaçıncı sırada olduğunuzdur. Puanlar sınavların zorluk derecesine göre, yani soruların doğru yapılma oranına göre değiştiği için sizi yanıltabilir. Başarı sırasını dikkate almak daha doğru tercih yapmanızı sağlayacaktır. Burada dikkat edeceğiniz bir nokta daha var. Tercihinizi yaparken kullanacağınız başarı sırası sınav sonuç belgenizdeki “yerleştirme başarı sırası “olacak.

Meslek lisesi veya türevi bir lise bitirip bazı bölümlere ek puan alıyorsanız. Ek puan aldığınız bölümleri seçerken kesinlikle sonuç tablosundaki ek puanlı sıralama ile geçen senenin ek puanlı başarı sırasını karşılaştırın.

Başarı sırasına göre hangi aralıkta tercih yapmalıyım?

Başarı sıralamanızın en az 30 bin altı ve üstü tercih yapmanız gerekiyor. Bu sene sistem değiştiği için tedbirli olmakta fayda var. Mesela sıralaması 50 bin olan bir öğrenci, başarı sırası 20 bin ila 80 bin arasındaki bölümleri yazabilir. Bir sürprizle karşılaşmamak için aralığı mümkün oldukça geniş tutmalısınız.

İlginizi Çekebilir  Verimli Ders Çalışma Teknikleri

Bölümünüzü seçerken aslında gelecekteki mesleğinizi seçiyorsunuz. Bazı önemli noktalar var tabi ki. Aileler genellikle çocuklarının mesleklerine karar vermekte ısrarcı davranıyorlar. Sizi korumak için sizin yerine karar vermek istiyorlar. Bu sizin hayatınızı belirleyecek bir karar, fakat bu demek değil ki ailenizi dinlemeyin. Ailenizle orta yolu bulmaya çalışın. Onlara kararınızın nedenlerini açıklayın. Siz kendinize şu soruları sorun.

  • Hangi konuda daha başarılıyım?
  • Hangi işi yaparken zevk alıyorum?
  • Ülkeye hangi konuda katkı yapabilirim?

Mesleğinde başarı olanlar, genellikle yeteneğine göre karar vermiş, işini severek yapan insanlardan çıkıyor.

İstediğim bölüm mü yoksa istediğim üniversite mi?

Tercih yaparken nelere dikkat etmeliyiz konusunda en çok sorulan sorulardan bir tanesi ise “istediğim bölüm mü yoksa istediğim üniversite mi” sorusu karşımıza çıkıyor. Hayatta verdiğimiz önemli tercihleri yapmadan önce her zaman şöyle düşünmelisiniz.

  • Hangisini tercih edersem neler yaşarım?
  • Neler hissederim?
  • Verdiğim kararın sonuçlarına katlanabilir miyim?

Bu soruların cevabını kendinize verin. Tüm riskleri ve olumsuzlukları göz önüne alarak kararınızı verin.

Bazı üniversitelerin yurtdışı imkânları, sportif ve kültürel faaliyetleri ve eğitim kalitesi daha iyi. Üniversitelerin sitelerine girin, iyice araştırmadan tercih yapmayın. Ancak kafanızda bir üniversite belirleyip hangi bölüm olursa olsun ben bu sene üniversiteye gideceğim düşüncesi de çok yanlış.  Tüm bunları birlikte değerlendirmek gerekiyor.

Yerleştirme sonucunda bir üniversiteye yerleşip kayıt yaptırmazsam ne olur?

Yerleştirme sonucuna göre bir yükseköğrenim programını kazanıp kayıt yaptırmazsanız, bir sonraki sene ortaöğretim başarı puanınızdan katsayı kesintisi yapılacaktır. Bu da En az 30-40 puanınızın kesilecek demektir.

İlginizi Çekebilir  Sınıf ve Okul Risk Haritası Nasıl Doldurulur?

Özel koşulları ve açıklamalar bölümünü mutlaka okuyun.

Tablodan tercih ettiğiniz bölümün özel koşullarına dikkat edin. Yerleştiğiniz halde eğer ilgili koşulları sağlayamıyorsanız. Kayıt yaptıramazsınız.

Vakıf üniversitesi tercih ediyorsanız, tercihinizi tamamlamadan önce mutlaka okulu arayıp burslar hakkında bilgi alın. ( Bursların hangi durumlarda kesileceği, Ödeyeceğiniz miktar vs.)

Tercih Yaparken Nereden Yardım Alabilirim?

Tercih sürecinde bulunduğunuz il veya ilçedeki Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinden veya tercih komisyonlarından yardım alabilirsiniz. Rehberlik ve Araştırma Merkezi ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Gerekirse Hayallerinizi Erteleyin.

Hayallerinizi bir yıl erteleseniz de olur, ama istemediğiniz bir üniversite ve bölüm hayatınız boyunca sizi mutsuz edecek. Bunu da hesaba katarak bir sene daha hazırlanma seçeneğini hiçbir zaman göz ardı etmeyin. Çok çalıştınız, yoruldunuz, sıkıldınız ama yine de bir sene daha sınava hazırlanmak istemediğiniz bir bölüme gitmekten daha iyi bir seçenek olacaktır.

Tercih yaparken nelere dikkat etmeliyiz konulu yazımız ile ilgili sorularınızı yorum ve soru bölümünden sorabilirsiniz.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorumunuzu burayı kullanarak ekleyebilirsiniz.x
()
x