Riba Anketi Nasıl Yapılır?

Riba Anketi Nasıl Yapılır?

Riba anketi her sene mayıs ayında yapılması gereken önümüzdeki yılın rehberlik ihtiyaçlarının saptanması için Öğretmen, veli ve öğrenciler olarak uygulanır. Peki Riba anketi nasıl yapılır ?

Riba Anketi Uygulaması Nasıl Yapılır?

Uygulayıcı/uygulayıcılar tarafından öğrencilere, anket formunun ne amaçla uygulanacağı açıklanır. Özellikle anket sonuçları doğrultusunda okul rehberlik programlarının hazırlanacağı ve öğrencilere verilecek rehberlik hizmetlerinin bu sonuçlar doğrultusunda planlanacağı vurgulanır. Daha sonra anket formu öğrencilere dağıtılır, maddelerin üzerindeki yönerge okunur ve öğrencilerin anketi doldurması istenir. Öğrencilerin anket sorularını içtenlikle cevaplamalarını sağlayabilmek için isimlerinin alınması tavsiye edilmemektedir.

Riba Anketi Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

Anket veri girişleri sınıf/şube rehber öğretmenleri tarafından gerçekleştirilir. Sınıf/şube rehber öğretmenleri Öğrenci Rehberlik İhtiyacı Belirleme Anketi Sınıf Sonuç Çizelgesi (İlkokul-Ortaokul Öğrenci Formu) ’ ni doldurur. Rehberlik öğretmeni tarafından Rehberlik İhtiyacı Belirleme Anketi Okul Sonuç Çizelgesi (İlkokul-Ortakoul Öğrenci Formu) doldurulur. Anket sonuçları rehberlik öğretmeni tarafından okuldaki bütün öğrencilerin sonuçları ile birlikte değerlendirilir.

Ankette yer alan maddeler kişisel-sosyal rehberlik, eğitsel rehberlik ve mesleki rehberlik olmak üzere üç gelişim alanına yönelik olarak düzenlenmiştir.

Anket sonuçları Öğrenci Rehberlik İhtiyacı Belirleme Anketi İlkokul-Ortaokul-Lise-Öğretmen ve İlkokul-Ortaokul-Lise- Veli Formları’ nın sonuçları ile birlikte değerlendirilir. Anket sonuçları doğrultusunda öğrencilerin rehberlik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla veli ve öğretmenlere yönelik çalışmalar da planlanabilir

İlginizi Çekebilir  2019 Ağustos Ataması PDR Atama Puanları

Riba Sonuç Çizelgesi Nasıl Doldurulur? Puanlama Nasıl Yapılır?

3’lü likert tipi anketlerde:  Hayır: 1, Kararsızım: 2, Evet: 3 puan olacak şekilde hesaplanır.

5’lilikert tipi anketlerde: Hayır Kesinlikle Katılmıyorum: 1, Hayır Katılmıyorum: 2, Kararsızım: 3, Evet Katılıyorum: 4, Evet Kesinlikle Katılıyorum: 5 puan olacak şekilde hesaplanır.

Anketler isimsiz olarak doldurulur. Anketler Numaralandırılarak değerlendirme yapılır. Öğrenci anketlerinde 3’lü likert tipi değerlendirme yapılırken, öğretmen ve veli anketlerinde 5’li likert tipi değerlendirme kullanılır.

 

 

Sınıflar bazında yapılan anketler sınıf sonuç çizelgesi formuna işlenir. Maddelerin sınıf ortalamaları okul sonuç çizelgesine işlenerek okul sonuç çizelgesi formu oluşturulur.

Öğretmen ve veli anketlerinin sonuçları puanlanarak direk olarak okul Veli-Öğretmen sonuç çizelgesine işlenir. Tüm anketlerin Okul Sonuç Çizelgelerinin illere göre değişiklik göstermekle birlikte Rehberlik Araştırma Merkezine gönderilmesi istenebilir.

Bu yazının hazırlanmasında Riba Anketleri Yönergelerinden yararlanılmıştır. Daha Ayrıntılı bilgi için uygulayacağınız anket formundaki yönergeden yararlanabilirsiniz.

Yorumlar ve Sorular

avatar
  Yazıma cevap geldiğinde bana haber ver.  
Haberdar et