Rehberlik Araştırma Merkezi Nedir? - PDR Nedir?

Rehberlik Araştırma Merkezi Nedir?

Rehberlik Araştırma Merkezi Nedir?

Rehberlik Araştırma Merkezi Nedir?

Rehberlik Araştırma Merkezi kısaca RAM olarak bilinmektedir.

Rehberlik Araştırma Merkezi yani RAM hakkında merak ettiğiniz tüm soruları cevaplamaya çalıştık. Rehberlik Araştırma Merkezi ‘nin görevleri, yapılan işler, kimler nasıl başvuruda bulunabilir, kaynaştırma raporları ile ilgili olarak aileleri; RAM atamaları, çalışma koşulları, mesai saatleri ve izinleri, maaşı ile ilgili olarak da Rehberlik Araştırma Merkezinde çalışma isteyenlerin sorularını yanıtlıyoruz.

Rehberlik Araştırma Merkezi Nedir? Kimler Başvuruda Bulunabilir?

Rehberlik Araştırma Merkezi ; Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde, ailelerle rehberlik, psikolojik danışma ve özel eğitim gerektiren öğrenciler konularında ücretsiz hizmet sunan bir birimdir.

Özel Eğitim ; beden, zihin, duygu ve toplumsal gelişim yönünden akranı olan çocuklara göre önemli farklılık ve aykırılıklar gösteren çocuklara yönelik eğitimdir. Özel gereksinimli öğrencilerin eğitimi.

  • Aileler çocuklarında yaşıtlarına göre bir eksiklik fark ederse başvuruda bulunabilir. Örneğin dil gelişiminde ve konuşmada gerilik, derslerde başarısızlık, okumaya geçememe, aşırı hareketlilik vs. gibi doğrudan Rehberlik Araştırma Merkezi ‘ne başvurabilir. RAM personeli çocuk ile ilgili bilgileri toplayarak, gerekirse doktora yönlendirdikten sonra çocuk için en doğru kararı vererek eğitiminde gerekli olan önlemlerin alınması için tedbir raporu çıkartır.
  • Öğrenciler en çok okuldan öğretmenlerinin yönlendirmesi ile Rehberlik Araştırma Merkezine gitmektedir. Öğretmenler öğrenci ile ilgili bilinmesi gerekenleri velisi ile görüşerek fikir alış-verişinden sonra yönlendirme formlarını doldurarak sistem üzerinden RAM ‘a gönderir. Aile ile görüşerek uygun bir tarihe randevusunu da alarak veliyi bilgilendirip RAM ‘a gitmesi gerektiklerini söyler.
İlginizi Çekebilir  Mandela Etkisi Nedir?

Tam Zamanlı Kaynaştırma Raporu Nedir? Ne Anlama Gelir?

Rehberlik Araştırma Merkezi ‘nde çocuğunuza “tam zamanlı kaynaştırma” raporu verildiyse öğrenci akranlarıyla birlikte sınıf ortamında derslere devam edecek anlamına gelmektedir. Öğrenci yetersizliğine yönelik okulda veya rehabilitasyon merkezinde destek eğitim alabilir. Kaynaştırma raporu olan öğrencilere öğretmenler özel plan hazırlayarak düzeyine uygun kazanımlar edinmesini sağlar ve öğrencinin bu şekilde sınıf geçmesi sağlanır.

Her kaynaştırma raporu olan öğrenci zihinsel engellidir anlamına gelmemektedir. Rehberlik Araştırma Merkezi ‘nde bedensel yetersizliği de olsa gelişimsel bozukluklar da olsa öğrencilere kaynaştırma raporu adı altında rapor düzenlenmektedir. Kaynaştırma raporu olan öğrenciler eğitim hayatında tedbirli olunması ve önlem alınması gerekebilecek öğrenci anlamına gelmektedir.

Rehberlik Araştırma Merkezi ‘nde kimler çalışır?

RAM, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel eğitim ve rehberlik faaliyetlerinin yürütüldüğü bir kamu kurumudur. Çoğu il ve ilçe merkezinde bulunur, bulunduğu bölgedeki okullar arası iş birliği ve koordineyi sağlamakla yükümlüdür. Bünyesinde Özel Eğitim ve Rehberlik (PDR) olmak üzere iki bölüm barındırmaktadır. Özel Eğitim bölümünde; Özel Eğitim Öğretmenleri (İşitme Engelliler Öğretmenliği, Zihin Engelliler Öğretmenliği vs.) gibi lisans programlarından mezun kişiler görev yapmaktadır. Rehberlik (PDR) bölümünde ise; Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Psikoloji lisans programlarından mezun psikolojik danışmanlar veya psikologlar çalışır.

İlgili alanlardan yeni mezun olan öğrenciler, nasıl ve ne şekilde bu kurumlarda çalışılabileceğini yazımızın devamında öğrenebilirler.

Rehberlik Araştırma Merkezi Görevleri ve Yapılan Çalışmalar Nelerdir?

  • Özel Eğitim bölümünde;
İlginizi Çekebilir  Psikolojik Hastalık Nedir? Nasıl Oluşur?

Eğitsel tanılama yapılmaktadır. Tanılama işleminde özel eğitime gereksinim duyan, engeli bulunan öğrencilerin çeşitli gözlem, test ve envanterlerle zeka düzeyi belirlenerek kendisinin gelişimine ve kapasitesine en uygun eğitimi alabileceği ortama karar verilir. Örneğin “tam zamanlı kaynaştırma” eğitimine uygun görülen öğrenciler akranları ile aynı sınıfta eğitim alabilir. Aynı zamanda Rehberlik Araştırma Merkezi ‘nde rehabilitasyon merkezine öğrenci yönlendirme işlemi yapılır. Aileler özel eğitim gereksinimi olan öğrencilerin eğitim-öğretim hayatında alınacak tedbirler ve yapılacaklar ile ilgili bilgilendirilirler.

  • Rehberlik (PDR) bölümünde;

Kuruma başvuran bireylere kişisel-sosyal, eğitsel, mesleki konularda rehberlik etmek; bireysel psikolojik danışma hizmeti vermektir. Psikolojik yardıma ihtiyaç duyan bireylerin bu kurumlardan ücretsiz destek alabileceğinin altını çizmek isteriz. Her iki bölüm çalışanları da kurum ve kuruluşlardan talep gelmesi halinde, çeşitli konularda seminer ve konferanslar düzenler. İhtiyaç olması durumunda Rehberlik (PDR) bölümünde çalışan personeller, kurum idaresi tarafından Özel Eğitim bölümünde görevlendirilebilir. Rehber Öğretmeni olmayan kurumlara yıl boyunca seminerler, konferanslar düzenleyip o okullardaki öğrencilerin rehberlik ihtiyacını gidermeye çalışırlar.

Rehberlik Araştırma Merkezi ‘nde Çalışmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

RAM ’da görev almak isteyen kişilerin, KPSS P121 puan türünde kendi alanlarında atanmak için yeterli puanı almaları gerekiyor. Okullara öğretmen atamaları nasıl yapılıyorsa, RAM ’lara ilk atama da aynı şekilde yapılmaktadır. (Ekim 2016’dan beri öğretmenler sözleşmeli olarak atanıyor.) Normal okullar ile birlikte öğretmenlik tercih listelerinde RAM ’lar da yer almaktadır. KPSS puanı dışında iş tecrübesi, sertifika gibi herhangi bir ekstra koşul yoktur.

İlginizi Çekebilir  İnsanın Ölüme Karşı Savaşı: Dehşet Yönetimi Kuramı Nedir?

RAM ’daki Personelin Çalışma Koşulları Nasıldır?

Mesai saatleri 08.00-17.00 arasındadır. Yaz tatili veya ara tatil yoktur. Yıllık 20 gün(10 yıldan sonra 30 gün) izin hakkı bulunur. Düzenlenen hizmet içi eğitimlerde RAM personeline öncelik tanınabilir. Kendini geliştirme açısından avantajlı bir konumdadır.

Yaz tatili ve Şubat tatilinde de hizmet vermektedir.Özellikle Lise ve Üniversite tercih dönemlerinde RAM bünyesinde açılan Tercih Merkezleri ile öğrencilere tercihler konusunda profesyonel yardım imkanı sunmaktadır. 

Rehberlik Araştırma Merkezi ‘nde Çalışan Psikolojik Danışman ‘ın Maaşı Ne Kadardır?

RAM ‘da görevli Psikolojik Danışman ile okullarda görev alan Okul Psikolojik Danışmanı olarak çalışan personel arasında maaş (2020 Ocak itibariyle 4100 TL) bakımından bir farklılık yoktur. Ancak mesai saati fazla olması nedeniyle RAM’da çalışan Psikolojik Danışman %25 daha fazla Ek Ders almaktadır. Bu da aylık 400-500 lira daha fazla ek ders anlamına geliyor.

Rehberlik Araştırma Merkezi ‘nden Okullara Geçiş Mümkün mü?

İlk atama sonucunda RAM ‘a atanıp çalışmaya başlayan personel, oradaki görev süresini tamamlayıp tayin hakkı kazandığında ister başka bir RAM kurumunu ister herhangi bir okul kademesini tercih edip orada görevine devam edebilir. Aynı durum okula atanıp RAM ‘a geçiş yapmak isteyen personel için de geçerlidir. Tayin haklarını diğer öğretmenler gibi kullanabilirler.

PDR Nedir? Nasıl Olunur? Ne iş Yapar (Kapsamlı İçerik) yazımızı okuyabilirsiniz.

Rehber öğretmene soru sor bölümünden bizlere soru sorabilirsiniz.

guest
3 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
View all comments
zehra

çok teşekkür ederim. çok istifade ettim yazınızdan.

Pdr

Ramda okullaraki gibi sene başı ve sonunda seminer dönemi oluyor mu

3
0
Yorumunuzu burayı kullanarak ekleyebilirsiniz.x
()
x