Psikosomatik Hastalık Nedir? Belirtileri Nelerdir? - PDR Nedir?

Psikosomatik Hastalık Nedir? Belirtileri Nelerdir?

psikosomatik hastalık

Psikosomatik Hastalık Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Psikosomatik hastalık nedir? Psikosomatik rahatsızlıklar nelerdir? Psikosomatik bozukluk Tedavisi nedir? sorularını cevaplamadan önce Psikosomatik ne demek sorusu karşımıza çıkıyor.

Psikosomatik ; Yunanca kökenli olup ruh ve beden kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. Psikosomatik kavramının ortaya çıkışı ise insanlardaki bazı ruhsal sorunların insan bedeninde ciddi rahatsızlıklara ve hastalıklara neden olabileceğinin anlaşılması üzerinedir. Ruh sağlığı ve beden sağlığının bir bütün olduğu ve birbirini tamamlayıcı rol oynadığı anlaşılmıştır.

Psikosomatik Hastalık ; Kişinin hastalık şikayetleri olmasına rağmen yapılan tahlil ve tetkiklerin temiz çıkması, bu hastalığa sebep olacak herhangi bir organik nedenin bulunamaması, sonucunda sebeplerinin psikolojik olduğu saptanan hastalık türüdür.

Psikosomatik rahatsızlıklarda aslında hastalığın kalıtımsal ve yapısal bir temeli de var. Fakat hastalığın ortaya çıkmasında, ilerlemesinde ve şiddetlenmesinde psikolojik faktörlerin önemi büyüktür. Hayat boyu ortaya çıkmayacak bir hastalığı bir psikolojik travma tetikleyebilir.

Psikosomatik Hastalık ‘ların Nedenleri Nelerdir?

Psikosomatik hastalık ‘ların sebebi genel olarak stres ve kaygı durumları, içinden çıkılamayan çatışma durumları, duygusal olarak çözülemeyen sorunlar, travmatik yaşantılar, içsel çatışmaların uzun süre çözülememesi şeklinde sıralanabilir. Fakat bunların yanında kalıtımsal sebepler, bireyselleşememiş, mükemmeliyetçi , hırslı, evhamlı ve ayrıntıya fazla takılan kişilik yapısı gibi faktörlerin etkili olduğunu söyleyebiliriz. Kalıtımsal temellerin üstüne bu tür ruhsal problemler yaşanması kişide psikosomatik hastalık ‘lara neden olabilir.

Psikosomatik Hastalık ‘ların Belirtileri Nelerdir?

 • Herhangi bir organik nedene bağlanamayan kronik fizyolojik şikayetler ( Baş, bel. omuz ağrısı, çeşitli cilt hastalıkları)
 • Hastalığınızın varlığı ile ilgili elinizde olmadan verdiğiniz aşırı ilgi ve meşguliyet
 • Hastalık sürecinde yaşanan ve giderek artan içsel çatışmalar ve sıkıntılar
İlginizi Çekebilir  Psikolojik Sağlamlık Nedir?

Psikosomatik Hastalık ‘lar Nelerdir?

Öncelikle aşağıdaki hastalıkların hepsinin organik bir nedeni olabilir. Bir hastalığı Psikosomatik rahatsızlık olarak tanımlamak için hastalığın hekim tarafından organik, fizyolojik herhangi bir nedene bağlanamaması gerekmektedir. Sayacağımız rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz lütfen öncelikle uzman hekime başvurarak gerekli tahlil ve tetkiklerin yapılmasını sağlayın.

 • Egzama, ürtiker, kaşıntı, kurdeşen, saçkıran siğil gibi hastalıklar
 • Eklem, bel, omuz ve sırt ağrıları
 • Astım
 • Migren, Kalp Damar rahatsızlıkları, tansiyon, çarpıntı
 • Ülser, kabızlık, mide yanması, karın ağrısı, kusma ve yeme bozuklukları
 • Tiroit bozukluğu, cushing sendromu
 • Adet düzensizliği, kısırlık, altına kaçırma, sık idrara çıkma, cinsel güçsüzlük ve soğukluk
 • Uçuk, diş eti sorunları ve çeşitli  kas ağrıları
 • Saç Dökülmesi
 • Vertigo

Psikosomatik hastalık ‘ların Tedavisi

Psikosomatik hastalıkların tedavisindeki en önemli aşama hastalığın psikosomatik olduğunun anlaşılmasıdır. Gerekli tahlil ve tetkiklerin yapılmasından sonra hekimin hastalığın psikolojik temelli bir hastalık olduğunu saptamasıyla birlikte hastayı bu alanda çalışan ve uzman bir psikoloğa yönlendirir. Tedavi böylelikle başlamış olur. Uzman Psikolog kişiye uygun terapi yaklaşımını belirler ve süreci başlatır. Gerektiği durumlarda psikiyatra yönlendirerek ilaç tedavisi desteği almasını sağlayabilir. Terapi süresince kişinin kendisi ile ilgili tutumu, geçmiş olumsuz yaşantı, travmalar, kişinin hayatındaki çıkmaz ve içsel çatışmaların üzerinde durulur. Hastanın tedaviye hazır olması iyileşme sürecinin uzunluğunu belirler.

Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtiler Nelerdir? yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorumunuzu burayı kullanarak ekleyebilirsiniz.x
()
x