Psikojenik Ağrı Nedir? Psikojenik Hastalık Nedenleri - PDR Nedir?

Psikojenik Ağrı Nedir? Psikojenik Hastalık Nedenleri

Psikolojik Ağrı nedir

Psikojenik Ağrı Nedir?

Psikojenik ağrı ile ilgili merak ettikleriniz, Psikojenik nedir? Psikojenik Ağrı nedir, belirtileri ve nedenleri nelerdir? Tedavisi nasıl olur? sorularına cevap vereceğiz.

Psikojenik sözcüğü; ruhsal ve psikolojik kaynaklı anlamına gelmektedir.

Psikojenik Ağrı ; herhangi bir fizyolojik neden olmadan, bedenin değişik yerlerinde sürekli bir ağrının ya da acının olmasıdır. Kaygının neden olduğu bedensel ağrıların fizyolojik nedenini bulmak imkansızdır, psikolojik nedenler bedensel aksaklıklara yol açmıştır. Hastanın gösterdiği belirtiler ile şikayetler birbirini tutmaz.

Psikojenik kelimesi ile ilgili diğer kavramlara bakıldığında ;

  • Psikojenik Amnezi ; fizyolojik olarak hiçbir nedeni bulunamayan hafıza kayıplarına verilen isimdir.
  • Psikojenik Dispne ; psikolojik sebeplerden dolayı oluştuğu öne sürülen nefes darlığıdır.
  • Psikojenik İmpotans ; cinsel ilişki esnasında cinsel organın sertleşmemesinin psikolojik kaynaklı olduğu durumlara denir.

Psikojenik Öksürük Nedir?

Psikojenik Öksürük ; Alışkanlık öksürüğü ya da tik öksürüğü olarak da isimlendirilir. Çocuk yaş grubunda veya ergenlik döneminde daha yaygındır. Psikojenik öksürük keyif alınan bir aktivite ya da dikkatle yapılması gereken bir iş sırasında kaybolabilir. İlaç tedavisine yanıt vermeyen öksürükte psikojenik öksürük ihtimalide değerlendirilmelidir.

Psikojenik Ağrı Belirtileri Nelerdir ? Psikolojik Ağrı Nedenleri ?

Psikolojik ağrıların her yaşta görülmesi mümkündür, fakat orta yaş ( 35-50) yaş arası ve kadın bireylerde daha fazla görülür. Kişi genellikle depresif, kaygılı, öfkeli, stresli, gergin ve mutsuz bir haldedir. Yakınmalarını sürekli ağrıları üzerinden yapar. Hastadan “Şu ağrılarım olmasa neler neler yapardım, önceden ben böyle miydim?” gibisinden sözler duyabilirsiniz. Bu kişilerin konuşmasında sürekli ağrı sözcükleri yer almaya başlar.

İlginizi Çekebilir  Stres Nedir ve Stresle Nasıl Baş Edilir?

En çok rastlanan psikojenik ağrı çeşitleri; sebepsiz baş ağrısı, sırt ağrısı, eklem ağrıları, mide ağrısı ve kas ağrılarıdır. Bu ağrıların psikolojik olarak tanı alabilmesi için en az 6 ay süreyle devam etmesi gerekir.

Psikolojik ağrı yaşayanların hayatlarına bakıldığında aşağıdaki durumlar görülebilir;

Memnun olmadıkları, stres ve endişe duydukları fakat müdahale edemedikleri olaylar

Bir yakını kaybetmenin verdiği acı, varsayıma dayalı korkular ve olaylar

Ailede ilgi görmeyen bireyin ilgiyi üstüne toplama yöntemi olarak farkında olmadan bu ağrıları yaşayabilir.

Psikojenik Ağrı ‘nın Nedenleri Nelerdir?

Ağrıların sebebinin psikolojik olması mümkün mü? Psikojenik ağrı ‘nın asıl nedeni geçmişte yaşanan bir yakının kaybı veya kötü anılar olabilir.Şu anda yaşanan sorunlardan veya gelecekte yaşayacağını düşündüğü olası olayların kötü sonuçları gibi nedenlere de bağlı olabilir. Bireyin günlük hayatındaki stres, kaygı ve sürekli yaşanan çatışma hali önemli bir etmendir.

Kişi bu ağrılardan kurtulmak için sürekli ağrı kesici kullanmak durumda kalır fakat, ağrı kesici belirli bir zamandan sonra bağışıklık oluşturur, etki etmemeye başlar. Psikojenik ağrı ‘nın tespiti için fizyolojik nedenlere bağlı olabilecek bütün yakınmaları hariç tutmak gerekir.  Bu konuda doktorların ve psikiyatrların birlikte çalışması gerekiyor. Psikojenik ağrı uzun sürer ve şiddeti artarak devam eder. Kadınlarda daha çok görülür. Hastalar genellikle bu ağrının hayatını çok etkilediğini, bu ağrı olmasa neler yapabileceği hayalinden bahseder. Doktordan sürekli ilaç talebinde bulunurlar, ayrıca doktorlardan şikayetçi olup “istediğim ilacı yazmıyor, hastalığımın nedenini bile bilmiyor. beni nasıl tedavi edecek” gibisinden yakınmalarda bulunabilirler.

İlginizi Çekebilir  Rehberlik Araştırma Merkezi Nedir?

Psikojenik ağrı çok güçlü bir ağrıdır. Çoğu insan psikolojik ağrının üstesinden tek başına gelemez. Psikolojik ağrı aslında doğanın acil durumlarda(tepki olması amacıyla) vücudun psikolojik yardım için yarattığı bir kendini koruma şeklidir. Bu koruma sadece korur, yani problemi çözmez ya da herhangi bir yardım sağlamaz; yardım gelene kadar dayanmayı sağlar.

Psikojenik Ağrı ‘nın Vücuttaki İşlevi Nedir?

Psikojenik ağrı ‘nın bedende mutlaka bir işlevi vardır. Yani ağrı insanın hayatında mutlaka bir sıkıntının, sorunun yerini almıştır. Böylece şiddetli psikojenik ağrı ‘ya sahip olan insan, kendisine kaygı verecek daha kötü durumları düşünmeyi bırakır. Ağrılarına çare aramaya yönelir. Gündelik hayatında gündemi ağrı olmuştur. Bir diğer işlev ise çevresinden başka şekilde göremediği ilgi ve sevgiyi bu acılar ve ağrılar sayesinde görür.  Bu durum bir nevi insan beyninin daha kötü durumlar ile karşılaşmamak için bizi oyalaması gibi düşünülebilir. Bu iki işlevi de düşünerek vücudumuzdaki psikojenik ağrıların nedeni bulabiliriz.

Psikojenik ağrıyı bir acil durum çağrısı olarak algılamak gerekiyor. Vücut daha kötü hasarlara neden olmamak için, alarm durumuna geçip yapay (fizyolojik veya organik temelli olmayan) ağrı yaratarak asıl kaygının vücuda daha çok zarar vermesini önleme çabası içine giriyor. Ağrının psikolojik kaynağına müdahale etmezse, ağrının şiddeti artabilir.

Psikojenik Ağrı ‘nın Tedavisi Nedir?

Kişinin hayatındaki genel işlevselliği bozan, gündelik işlerini engelleyecek derecede yaşanan psikojenik ağrılar mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavide asıl amaç, hastaların doktor doktor gezmelerinin önüne geçmektir. Bireyin bilişsel şemalarının yani yerleşmiş varsayımlarının, düşünce biçimlerinin terapilerle değiştirilmesiyle, hastalığın üstesinden gelinmesi mümkündür. Fakat hastalığın tanısı iyi koyulmalıdır. Bireysel ve grup terapisi eşliğinde  uzman görüşü dahilinde gerekli görüldüğü takdirde ilaç tedavisi de uygulanabilir. Tedavi sırasında hastalara hoşnutluk verici yaşantılar hatırlatılarak, hayal kurma yöntemleri öğretilir. Hastanın durumuna göre bireysel psikoterapi teknikleri de tedavide olumlu sonuç verebilmektedir. Psikolojik kaynaklı ağrılar tedavi edilmezse şiddeti gün geçtikçe artabilir.

İlginizi Çekebilir  Horn Etkisi Nedir? Horn Etkisi Örnekleri

Psikolojik Ağrılara sebep olabilecek nedenler ile ilgili  Stres Nedir ve Stresle Nasıl Baş Edilir? yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Psikolojik kaynaklı hastalıkların oluşumu ile ilgili Psikosomatik Hastalık Nedir? Belirtileri Nelerdir? yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Konu ile ilgili düşüncelerinizi ve yorumlarınızı soru cevap bölümünden yazabilirsiniz.

guest
7 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
View all comments
emre solak

ne demek doğanın yarattığı kendini koruma biçimi nasıl bir inanç bu anlamıyorum Müslüman olmazsınız tamam derim de doğaya bişeyler atfetmek nedir anlayabilmiş değilim özenle kurduğunuz bu cümleyi bi inceleyin !!!

Psikolojik ağrı aslında doğanın acil durumlarda(tepki olması amacıyla) vücudun psikolojik yardım için yarattığı bir kendini koruma şeklidir

Erkn

Size bakınca ülkemin bir özetini görüyorum. Hasta olunca doktora gitmiyorsunz herhalde.

emre solak

maalesef benden aynı düşünceleri sizin ve gibileriniz için söylüyorum ne yazık !!! ülkemin özeti benim yazım gibiymiş bu yazı bile kibrinizi kendinizi beğenmişliğinizi ne güzel ifade etmiş ….

Erkan

Şöyle bir örnek vereyim, Yağmuru Allah yağdırıyor değil mi? Şüphesiz. Fakat bilimsel açıklaması da var. Bilimsel açıklaması olması dini açıklamasına ters değil. Yine Allah’ın kudreti sayesinde yağıyor fakat insanın aklının anlayabileceği şekilde de açıklanabiliyor. Benim görüşüm bu şekilde.

emre solak

görüşünüz anladım ; bilimsel açıklama dini açıklamaya ters olmazdan kastınız doğanın yaratma gücüne sahip gibi bir yanılgıya götürdüğü için ve hatta metindeki geçen kısım direk olarak doğaya itham edildiği için karşı çıktım yani bu şuna benziyor ben bir alet yaptım alete hareket etme komutu verdim alet diyebilir mi ki ben bu hareketi kendim yarattım ya da bu komutu dışardan gelen darbeye karşı kendim oluşturdum yani şunu söylüyorum doğa ana adı altında öyle bir zihniyet yetiştirilmeye çalışılıyor ki insanları aptalca yönlendiriyorlar dinimizin hassas noktalarını kaçırıyorlar ben buna karşı çıktım ama maalesef siz dalga geçme noktasına getirdiniz yorumumu ve ülkenin geneline itham… Devamını Oku »

erkan

Benimde amacım tartışma ya da polemik değil, sözlerim amacını aşmış olabilir kusura bakmayın. iyi günler dilerim.

Elif Tekin

bence psikolojik ağrı konusu ve bilinçalti süreçlerin insanı korumaya calismasi herkesin anlayacağı bir dille anlatılmaya çalışılmış ufak kelimelere takılmamak gerek

7
0
Yorumunuzu burayı kullanarak ekleyebilirsiniz.x
()
x