PDR ile Psikoloji'nin Farkları Nelerdir? - PDR Nedir?

PDR ile Psikoloji’nin Farkları Nelerdir?

Pdr ile Psikolojinin Farkları

PDR ile Psikoloji’nin Farkları Nelerdir?

Üniversite tercihlerini yaparken öğrencilerin en çok çelişkiye düştükleri konulardan birisi PDR ile Psikoloji’nin farkları nelerdir ? PDR mi yoksa Psikoloji mi? İkisinin de avantajları ve dezavantajları var. Bunları biraz olsun sizlere anlatmaya çalışacağım.

Psikolojik danışma ve rehberlik bölümü aslında Türkiye dışında sadece psikoloji lisansının üzerine yüksek lisans yaparak mezun vermektedir. Psikolojik danışma ve rehberlik lisansının müfredatı okullarda görev yapacak kişisel sosyal, mesleki ve eğitsel rehberlik alanlarında donanımlı meslek elemanları yetiştirmek üzerine hazırlanmıştır. Bir nevi Okul Psikoloğu diyebiliriz. Zaten Amerika’da PDR mezunları okullarda çalıştığı zaman Okul Psikoloğu unvanını almaktadır.

Ülkemizde PDR bölümü eğitim fakülteleri altında öğrenci yetiştirmektedir. Bu da mezunların çoğunlukla eğitim kurumlarında çalışacağı anlamına geliyor. PDR mezunu olarak KPSS’ye girip yeterli puan alırsanız okullarda veya Rehberlik Araştırma Merkezi gibi kurumlarda çalışabilirsiniz.  Ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı KPSS barajını ön şart olarak ele alıp mülakatla psikolojik danışman almaktadır.

Psikoloji bölümü mezunları ise mezun olduklarında Psikolog ünvanını alırlar. Hastane gibi sağlık kuruluşlarında KPSS’ye girerek psikolog olarak çalışmaya başlayabilirler. Özel klinik açma yetkileri ve kendi danışmaları yapma yetkileri var. Fakat psikoloji lisans programını psikolojiye giriş olarak düşünmek lazım. Siz 4 yıl psikoloji okudum, ben artık danışanlarımı tedavi edebilirim diyebilirsiniz ama bu biraz hayalcilik olur. Buna yetkiniz var fakat yetkinliğinizin olmadığını mezun olduktan sonra anlayacaksınız. En az 2 sene yüksek lisans yapmak veya çeşitli terapi eğitimleri almak gerekli. Psikoloji mezunları pedagojik formasyon alıp okullarda okul psikolojik danışmanı olarak çalışma imkanına da sahipler.

İlginizi Çekebilir  Liselere Giriş Sınavı Nasıl Olacak?

PDR ve Psikoloji Çalışma Alanları

Psikoloji bölümünü mezunlarının daha çok hastane gibi sağlık kuruluşlarında psikolog olarak çalışma imkanı bulabilirler.

PDR bölümü mezunları ise okullarda, Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Adalet Bakanlığında psikolojik danışman olarak çalışma imkanı bulabilirler.

Her iki bölümün mezunu da 4 yıllık üniversite eğitiminden sonra kendi danışma merkezlerini açıp danışanlarını kabul edebilirler. Fakat her iki lisans programının eğitimi de buna yetersiz kalıyor. Mutlaka terapi eğitimi veya  yüksek lisans eğitimi ile insanın kendini geliştirmesi gerekiyor. Örneğin klinik psikoloji yüksek lisansı yapan mezunlar “Klinik Psikolog” unvanı alır ve terapi yapacak yeterliliğe ulaşırlar.

Sevgili öğrenciler bu sizin hayatınızı ilgilendiren çok önemli bir karar ne yapmak istiyorsanız mutlaka onu seçmeniz gerekiyor. Kendinizi on sene sonra nerede hayal ediyorsunuz? Bir eğitim kurumunda çalışmak ister misiniz? Bu sorulara cevap vermeye çalışın, ondan sonra tercih yapın.

 

PDR ile Psikoloji’nin farkları konusuyla ilgili aklınıza takılan soruları yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Rehberlik ve Araştırma Merkezi ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorumunuzu burayı kullanarak ekleyebilirsiniz.x
()
x