Okul Öncesi Eğitimin Önemi - PDR Nedir?

Okul Öncesi Eğitimin Önemi

okul öncesi eğitimin önemi

Okul Öncesi Eğitimin Önemi

Okul öncesi dönem, çocuğumuzun dünyaya geldikten sonra ilkokula başlayacağı döneme kadar olan zamanı ifade eder diyebiliriz. Peki bu dönem gerçekten bu kadar kolay tanımlayıp geçiştirebileceğimiz bir dönem mi? Bize ne ifade ediyor. Okul öncesi eğitimin önemi nedir?

İsterseniz onların küçük dünyalarına bir yolculuk yapalım. Bu dönem çocuğun dünyayı keşfettiği, zaman zaman tadına baktığı (0-2 yaş arası), zaman zaman inatlaştığı (2-3 yaş arası), yemek yeme, uyuma, tuvalet eğitimi aldığı, beyin yapısı ve fonksiyonlarının gelişiminin üçte ikilik bölümünün tamamlandığı (0-4 yaş arası) ileri yaşamında hayatını derinden etkileyecek birçok alışkanlığı kazanacağı çok kritik bir dönemdir.

Farkında değiliz ama çocuklar her saniye ebeveynlerinden bir şeyleri öğrenmekte.

Aslına baktığınızda bu konuların her biri kendi içerisinde ayrı bir önem arz etmektedir.Her bir konu için saatlerce konuşup tartışabiliriz veya sayfalarca yazılar yazabiliriz. Ancak ben çok daha farklı bir konuya ilginizi çekmek istiyorum. Biz anne babalar olarak bu kritik dönemlerin ne kadar farkındayız ? Hangisi hakkında tam anlamıyla “doğru bilgi” sahibiyiz? Gerçekten çocuğumuzu bu kritik dönemlerin farkında olarak mı yetiştiriyoruz?  Yoksa daha çok “ailemizden nasıl gördüysek” öyle mi yetiştiriyoruz.  Çocuğumuzu gözlemlediğimizde fark etmişizdir çocuklar genelde söz dinlemezler. Çocuklarımız bizim söylediklerimizi çok fazla dinlemezler.

Ancak yaptıklarınızı, konuştuklarınızı, olaylar karşısındaki yaklaşımlarınızı eşinize veya çocuğunuza nasıl davrandığınızı harika bir şekilde takip edip taklit edip davranış olarak kazanabiliyorlar. Baba gibi tıraş olmaya çalışmaları, anne gibi makyaj yapmaya özenmeleri bize çok uzak olmasa gerek. Çocuklar adeta bir kamera gibi siz büyüklerini izleyip kaydedip sizin gibi konuşabiliyor sizin gibi davranabiliyorlar. O yüzden çocuğumuzun önündeki her davranışımıza her konuştuğumuza dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü izleniyorsunuz unutmayın! Dilerseniz okul öncesi dönemin en önemli faktörü olan eğitim konusuna değinelim.

İlginizi Çekebilir  Karşıt olma Karşı Gelme Bozukluğu Nedir?

Okul öncesi eğitim alan çocuklar bir adım daha önde     

Yapılan çalışmalar okul öncesi eğitimin önemi’ni açıklıyor. Okul öncesi dönemde eğitim alan çocukların örgün eğitime devam oranlarının ve okul başarısının, okul öncesi eğitimi almayan çocuklara nispetle daha yüksek olduğunu görülmektedir. Çünkü çocuk okul öncesi eğitimle beraber okula her yönden hazır olarak başlamaktadır. Okul öncesi eğitimi çocukları  sosyal ve duygusal anlamda  destekleyerek, yetişkinlik döneminde de kişilerin daha verimli olmalarını ve sahip oldukları potansiyeli ortaya çıkararak  kullanmalarını sağlar. Çocukların gerek gelişim özellikleri gerekse kendilerine has bireysel farklılıkları ve yeteneklerin farkında olan, sağlıklı bir biçimde zihinsel, fiziksel, dil, sosyal ve duygusal yönden gelişimlerini sağlayan, olumlu bir kişiliğin temellerinin atıldığı,  çocukların kendilerine olan güven duygusunun artması, anne baba, okul ve eğitimcilerin etkin olduğu kaliteli bir okul öncesi eğitim programına katılan çocukların bu eğitimi almayan çocuklara kıyasla gelecekte okul başarıları daha yüksek, sosyal ve duygusal, sözel, zihinsel ve fiziksel gelişim açısından daha yetkin olduklarını araştırmalar göstermiştir.

Sonuç olarak  amacımız okul öncesi eğitimin önemi ‘ni, ebeveynler olarak aslında ne kadar kritik bir dönem olduğunu, çocuklarımızın geleceği hakkında ne kadar pay sahibi olduğumuzun farkındalığına ilişkin bir dikkat çekmekti. Umarız başarılı olmuşuzdur.

 

 

 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorumunuzu burayı kullanarak ekleyebilirsiniz.x
()
x