İlişkilerde En Sık Yapılan Hatalar - PDR Nedir?

İlişkilerde En Sık Yapılan Hatalar

ilişkide yapılan hatalar

İlişkilerde En Sık Yapılan Hatalar

Misafir yazarlardan ve okuyucularımızdan gelen deneme yazılarına sitemizde yer vereceğimiz bilgisini daha önce sizlerle paylaşmıştık. İlişkilerde Yapılan Hatalar deneme yazısını okuyucularımızın beğenisine sunuyoruz.

Her ilişki güzel başlasa da bir süre sonra karışık bir hal almaya başlıyor. İnsan kendisine olan saygısını kaybetmeden, en doğru ve temeli sağlam bir iletişim içerisinde olmayı öğrenmekte epey zorlanıyor. Özellikle herkesin sıklıkla yaptığı bazı hatalar, bu iletişim bozukluğunun asıl nedenini oluşturuyor. Günlük yaşamın sorunlarını çözebilmek için sabırlı olmak ve en önemlisi çözüme ulaşmayı gerçekten istemek şarttır. İnsanlar ilişkilerinde zor süreçlerden geçebilir. Bu durumun üstesinden gelmek için her iki tarafında yardımı ilişkiye katkıda bulunacaktır. Yaşadığınız ilişkide yapmış olduğunuz hataları bilmiyorsanız, aşağıdaki başlıklardan bunları belki tespit edebilirsiniz.

Bireysel Olamamak

İlişkilerde yapılan hatalar ilk sırada bireysel olamamak yer alıyor. Aşkın içerisinde karşılaşılan en yaygın sorunlardan biridir. Artık “biz olma” kavramını benimserler ve artık beraber hareket başlarlar. Tek olma düşüncesi kimi zaman ilişki açısından duygusal bağı güçlendirebilir. Ortak zevklerin olması ve aynı aktivitelerden hoşlanmak çiftlerin daha yakın olmasını sağlar. Ama bu durumu yanlış anlamamak gereklidir. Çünkü çiftlerden herhangi biri karşısındaki mutlu olsun diye kendinden ödün verebilir. Onu kaybetmemek için bu tarz hamleler yapılsa da durum sadece bir kişinin keyif aldığı bir ilişkiye dönüşür.

Sır Saklamak

İlişki boyunca bir şeyler gizlemek elbette olağan şeylerdir. Çünkü bir birey olarak insanın kendisine saklamak istediği, ilişkinin dışında sırları olabilir. Ama durum iki kişiyi ilgilendiren bir boyuta vardığında işler değişir. Bu tamamen güvenin sarsılmasına yol açar. Aynı zamanda iletişim bozukluğuna da işaret eder.  Herkesin sorunları olabilir fakat bunları hayatınızı paylaştığınız insandan gizlemek geri dönüşü olmayan daha büyük sorunları doğurabilir.

İlginizi Çekebilir  Anaokulu Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Alışkanlıklardan Vazgeçememek

İlk zamanlarda duyulan heyecan, zaman içinde yerini monotonluğa bırakabilir. Bu olay, çiftlerin elinde olmadan gerçekleşen sıradan bir durumdur. Önceden istekli olarak yapılan faaliyetler, bir süre sonra görev haline gelir ve olaydan zevk alınmamaya başlanır. Yalnızca alışıldığı için gerçekleşen bu rutin eylemlerden kurtulmak için bir süre yalnız kalmak işe yarayacaktır. Bu sayede ilişki, yeni şeylere daha açık olacaktır. Gereken tek şey tamamen güçlü bir irade…

Karşı Tarafı Değiştirmeye Çalışmak

İlişkinin çok ileri evresinde yaşanan problemlerden biridir. Böyle bir tavır içerisine giren insanın aslında kendiyle ilgili kaygıları vardır. İlişkide güven sorunu varsa, kişinin değişmesiyle bu olayın çözüleceği zannedilir. Ama insan kendinden vazgeçerek bir değişime girdiğinde olay kısa süreli bir çözüme ulaşır. Ama bu daha sonrası için çok ciddi sorunlar yaratır ve halletmek o kadar kolay olmayacaktır.

Sahiplenme Duygusunu Abartmak

Romantik olduğunu düşündüğünüz bazı hareketler, bazen farklı bir boyuta dönüşebilir. Görmezden gelinmeye çalışılsa da hiç kimse bir insanı kontrol etme hakkına sahip değildir. Kişi karşı tarafın istediğini gerçekleştirmediğinde ise kavga meydana gelebilir. O esnada artık iki yabancıdan farksızlardır. Güvensizliği aşmak ve bu durumu kimseye hissettirmemek tamamen kişinin kendi bireysel görevidir.

Yazar: Gamze DEMİROL

Sosyal medya ve ilişkiler ile ilgili daha önceki deneme yazımız;

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorumunuzu burayı kullanarak ekleyebilirsiniz.x
()
x