e Rehberlik Modülü Yıllık Plan Nasıl Hazırlanır? - PDR Nedir?

e Rehberlik Modülü Yıllık Plan Nasıl Hazırlanır?

E Rehberlik Modülü ‘nde Yıllık Plan – Program Nasıl Hazırlanır?

E Rehberlik Modülü 2019 – 2020 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan, mebbis ve e okul üzerinden çalışan bir modüldür. Bu yazımızda e rehberlik modülü üzerinden yıllık plan – program hazırlamayı anlatmaya çalışacağız. 2019 – 2020 eğitim öğretim yılından itibaren okul rehberlik hizmetleri yıllık planı e rehberlik modülü üzerinden yapılacak. E rehberlik modülü girişi için buraya tıklayarak Mebbis sistemine girdikten sonra sol açılan menüden e rehberlik modülüne tıklamanız gerekiyor.

e Rehberlik modülünde yıllık plan hazırlamak için öncelikle kurum/müdür mebbisi üzerinden yine e rehberlik modülündeki okul müdürü işlemleri menüsüne tıklayarak okulun özel hedef girişinin yapılmış gerekiyor.

  • Özel hedef girişi yapmadan yıllık plan hazırlama ekranı açılmıyor.
  • Bakanlığın girdiği genel hedefler, il tarafından girilen yerel hedef ve okulun özel hedefleri girildikten sonra yıllık plan hazırlama ekranı açılır.
  • Yaptığınız yıllık planda genel, yerel ve özel hedeflere yönelik çalışmalara mutlaka yer vermelisiniz, aksi takdirde sistem kabul etmez. Tüm hedeflere yönelik çalışma girdikten sonra hedef dışı çalışma da girilebilir.
  • Ayrıca yıl içinde planlanan yeni çalışmalara göre her zaman yıllık planınızı güncelleyebilirsiniz.
  • Yıllık plan bir defa tamamlandıktan sonra okul müdürü ekranından onaylanarak RAM’a gönderilir. Daha sonra güncelleme yapılması durumunda tekrar onay gerektirmez.

Yıllık plan hazırladıktan sonra bu çalışmaları haftalık plana da eklemeniz gerekiyor.

İlginizi Çekebilir  Eski Sevgiliyi Geri Kazanmak için Taktikler

e-Rehberlik Modülü Yıllık Plan Hazırlama Videolu ve Resimli Anlatım

e – Rehberlik modülünde rehberlik hizmetleri yıllık plan hazırlamayı anlatan Milli Eğitim Bakanlığının hazırladığı videoya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ayrıca biz de e rehberlik modülünde yıllık plan hazırlama aşamalarını resimlerle anlatmaya çalıştık. İsteyenler video, isteyenler ise resimli anlatımdan yararlanabilir.

 

 

 

 

Yukarıdaki resimlerde anlattığımız gibi genel, yerel ve özel hedeflere göre yıl içinde yapacağımız çalışmaları tarihlerine göre giriyoruz.

Haftalık Rehberlik Programı

Yıllık programda aylara koyulan etkinlikler ile haftalık program yapılması gerekiyor. Haftalık program hazırlama ekranı sadece pazartesi ve cuma günleri aktif oluyor. Rehberlik öğretmenleri her hafta Pazartesi ve ya Cuma gününden hafta içinde yapacağı çalışmaları içeren haftalık programı hazırlayarak okul idaresine onaylatacaklar.Haftalık program hazırlama ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken yapılacak olan çalışmanın zamanını iyi belirlemek olacaktır. Örneğin yıllık programda Mayıs ayının 3. haftasına koyulan bir etkinliği 2. hafta yapmak istediğinizde haftalık programa Mayıs ayının 2. haftası olarak eklenemeyecek.

Yapılan çalışmalar ve görüşmeler raporlaştırılırken de 2 gün içinde sisteme girilmez ise geriye dönük çalışma eklemeyi sistem kabul etmiyor.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorumunuzu burayı kullanarak ekleyebilirsiniz.x
()
x