E Rehberlik Modülü Giriş Nasıl Yapılır? - PDR Nedir?

E Rehberlik Modülü Giriş Nasıl Yapılır?

Mebbis E-Rehberlik Modülü Nedir? Giriş Nasıl Yapılır?

mebbis e rehberlik modülü giris

Mebbis E Rehberlik Modülü Giriş Nasıl Yapılır?

Mebbis e rehberlik modülü giriş için öncelikle buraya tıklayarak rehber öğretmen ya da kurum mebbis şifrenizle giriş yapmalısınız. Soldaki menüden e rehberlik modülüne tıklayarak giriş yapabilirsiniz.

e-Rehberlik Modülü Üzerinden Plan Hazırlama Yazılarımıza Aşağıdan Ulaşabilirsiniz.

MEB E-Rehberlik Modülü Nedir?

Meb e rehberlik modülü milli eğitim bakanlığının mebbis üzerinden sunduğu hizmetlerden birtanesidir. 2019-2020 yılında tam olarak uygulamaya geçecek olan e rehberlik modülü üzerinden çalışmaların değerlendirilmesi, denetimler, rehberlik çalışmaların kayıt altına alınması hedefleniyor.

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında okul rehberlik hizmetleri yıllık planı bu sistem üzerinden hazırlanıp, okulda yapılan tüm rehberlik hizmetleri çalışmaları e rehberlik modülüne işlenecektir.

Okul Rehberlik Hizmetleri Bölümü, Öğrenci Randevu Alma Bölümü, Raporlama Bölümü, Uzaktan Eğitim Bölümü ve Hizmetiçi Eğitim Bölümü olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır.

Mebbis E Rehberlik Modülü Nerede?

Mebbis e-Rehberlik modülüne kurum ya da rehber öğretmen mebbis şifrenizle giriş yaptıktan sonra açılan soldaki menüden ulaşabilirsiniz.

E Rehberlik Modülü Nasıl Kullanılır?

Milli Eğitim Bakanlığı 81 ilde 34 bin rehber öğretmen ve idareciye 2019 haziran ve 2010 eylül aylarında e rehberlik modülü hakkında hizmet içi eğitim planlaması yapacak. modülün işleyişi hakkında ilgili personel bilgilendirilecektir.

Rehberlik öğretmeni kendi mebbis şifresiyle sisteme giriş yaptığında, sol menüden e-rehberlik sekmesine tıklar. sonrasında bireysel ve grup olmak üzere iki tane sekme gelir. Seçim yaptıktan sonra yukarıdaki resimde olduğu gibi verdiği hizmeti sınıflandırarak seçer.

İlginizi Çekebilir  PDR Okuyunca Ne Olunur? Nerelerde Çalışılabilir?

Bu yazının hazırlanmasında MEB E Rehberlik modülü Kılavuzu temel alınmıştır. e- Rehberlik modülünün kullanımının ayrıntılı bir şekilde anlatıldığı MEB e-Rehberlik kılavuzunu Buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

E-Rehberlik Modülü Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Bazı Hususlar

  1. Rehberlik öğretmeninin okulda bireylere sunduğu rehberlik hizmetlerinin kategorileri yalnızca rehberlik öğretmeni tarafından görülebilir. Bu nedenle rehberlik öğretmenlerinin MEBBİS kullanıcı adı ve şifrelerini kimse ile paylaşmamaları gerekmektedir.
  2. Sistem üzerinde kaydı tutulan rehberlik hizmetleri kategorileri, rehberlik öğretmenleri dışındaki diğer yetkili kullanıcılar tarafından sadece sayısal veri olarak görülür. Görüşme içeriğine ve bireyin kişisel bilgilerine kesinlikle başka kişiler tarafından erişim sağlanamaz.
  3. Veli ve öğretmen ile yapılan görüşmeler; Bireysel Görüşme Ekranı’nda; destek hizmetler > müşavirlik> veliye yönelik, öğretmene yönelik sekmesi altında yer almakta olup, ayrıca veli görüşme ya da öğretmen görüşme ekranı bulunmamaktadır.

e- Rehberlik Sistemi Kimler Tarafından Kullanılır?

Sistem; Bakanlığımıza bağlı her tür ve kademedeki okul ve kurumlarda görev yapan rehberlik öğretmenleri, okul ve kurum müdürleri, İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde görevli yetkili kişi ve Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından kullanılır.

 

Sistemden Bazı Görseller

 

 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorumunuzu burayı kullanarak ekleyebilirsiniz.x
()
x