Deney Filmi (Psikolojik Film Tavsiyesi) - PDR Nedir?

Deney Filmi (Psikolojik Film Tavsiyesi)

deney filmi

Deney Filmi ( PDR Film Tavsiyesi )

Deney filmi , bilim adına bir kurmaca hapishane oyunu olarak başlar. 12 Gardiyan 8 Mahkum kılığına girmiş adam; iki hafta; para ödülü için bir oyun oynarlar. Oyun kurmaca yani yapay bir hapishanede insanın saldırgan davranışlarının araştırılmasıdır. Burada bize milgram deneyini hatırlatmaktadır. Fakat film zimbardo deneyinin canlandırması niteliğindedir. 20 kişilik gruptan 8 kişi gardiyan, 12 kişi mahkum rolüne geçerler. Gardiyanlar Mahkumlardan kurallara uymasını isteyeceklerdir bunu yaparken şiddet uygulamak dışında her şeyde serbesttir. Ve Oyun oynanmaya başlar ve olaylar karışık boyutlara ulaşır…

Hem de çok karışık. Her insanın içindeki kötülüğün ( iktidar sahibi olmak , etraftan onay görmek , para, kazanma hırsı, iktidar vb ) çeşitli etkenlerle ortaya çıkabileceğini açıkca ortaya koymaktadır. İnsana verilen güç ve yetkinin, insanı getirdiği korkunç noktayı anlatan çarpıcı bir film.

Deney Filmi Zimbardo Deneyini anlatan bir film de olsa bize Milgram Deneyi ‘nden de esintiler sunmaktadır. Bu filmi PDR, Psikoloji öğrencileri ve bu konulara ilgisi olan insanların mutlaka izlemesini tavsiye ediyoruz.

Deney Filmi ‘ni İzleyen Arkadaşlarımızın Film Hakkındaki Yorum Görüşlerini Bekliyoruz.

 

İlginizi Çekebilir  Temasında Psikolojik Bozukluk Olan Filmler
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorumunuzu burayı kullanarak ekleyebilirsiniz.x
()
x