PDRnedir Blog Yazarlarına Soru Sormak İster Misiniz? - PDR Nedir?

PDRnedir Blog Yazarlarına Soru Sor

PDRnedir Blog Yazarlarına Soru Sor

PDRnedir.com blog yazarları ve öğretmenler olarak sitemizde soru sor bölümü ile sizlerle soru-cevap yapmak istedik. Öğretmenler öğrencileri sürekli soru sorsun, bir şeyleri merak etsin ister. Öğrencilerin ufuklarını genişletmek, bilmedikleri veya eksik oldukları bir konuda onları bilgi sahibi hale getirmek bizi çok mutlu eder. Biz öğretmenlere gelen sorular ile ilgili bizler de araştırmalar yaparak bilgimizi arttırıp ardından öğrencilerimizle paylaşarak onlara yardım etmiş oluyoruz.

İnternet sitemizi de okuyucularımızla soru-cevap yapabileceğimiz şekilde düzenledik. Sizlerden gelecek soruların yanı sıra bilgi almak, danışmak istediğiniz konular varsa soru sor bölümünden cevaplamaya ve yardımcı olmaya çalışacağız.

Sorularınızı ya da öğrenmek istediğiniz konuları, psikolojik danışma ve rehberlik alanında çalışmakta olan öğretmenlerimiz yanıtlayacaklar.

Size yardımcı olabileceğimiz bazı konu başlıkları

  • İlköğretim ve ortaöğretim düzeyindeki öğrencilere yönelik ders çalışma yöntemleri, arkadaşlık ilişkileri, okulda yaşadığı problemler, gelecek planları yapma ve benzeri konularda
  • Tercih döneminde olan öğrencilerin danışmak istediği konularda
  • Alan-meslek-okul türü seçimi ile ilgili sorularınızda
  • Üniversitelerin Psikolojik Danışma ve Rehberlik bölümlerinde okuyan öğrencilerin meslek ile ilgili merak ettikleri konularda
  • Çocuk sahibi olan ailelere veya öğrenci velilerine çocukların gelişim dönemleri, çocukla iletişim kurma ve ihtiyaçlarını anlayabilme gibi konularda sizlere yardımcı olabileceğimize inanıyoruz.

Tabi ki bize sorularınızı yöneltirken yazdıklarınızın herkese açık yorumlarda listeleneceğini unutmayın. Hassas içerikli olduğunu düşündüğünüz konuları sitemizin sağ alt köşesinde bulunan “Bize Ulaşın” formunu doldurarak gizli şekilde iletebilirsiniz.

 

guest
46 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
View all comments
Başak

Ea 92 bindeyim sözelde 5 bindeyim dört yıldır pdr için uğraşıyorum olmazsa sözel bölümden özel eğitim okuyacağım sizce pdr gelir mi😞

Ayse

Mrb sayislap siralamam 105k puanin 337 ilkogretim mat ogretmenligi yazmayi dusunuyorum hangi araliktakileri yazabilirim?(tşkler)😊

Pdrnedir.com

Öncelikle iyi günler Tercih yaparken genellikle sıralamamızın 20 bin altı ve üstünün yazıyoruz yani sıralaması 85 bin olan üniversite ile 130 bin olan üniversite arasında yazabilirsiniz. Bu sıramalar arası bazı üniversiteler söyleyecek olursam. sakarya üniversitesi, abant izzet baysal üniversitesi, uşak üniversitesi, karadeniz teknik üniversitesi, afyon kocatepe üniversitesi, çanakkale 18 mart üniversitesi, kahramanmaraş sütçü imam üniversitesi, kırıkkale üniversitesi, mehmet akif ersoy üniversitesi, van yüzüncü yıl üniversitesi,siirt üniversitesi, gaziantep üniversitesi, ordu üniversitesi, atatürk üniversitesi, ahi evran üniversitesi, kastamonu üniversitesi, giresun üniversitesi, recep tayyip erdoğan üniversitesi, erzincan üniversitesi, kafkas üniversitesi, ağrı ibrahim çeçen üniversitesi, artvin çoruh üniversitesi şeklinde olabilir. Bu sene yeni bir… Devamını Oku »

Flora

Merhabalar 4bucuk yaşında bir kızım var…yemek yerken tv izlerken sürekli hareketli …hiç oturmaz …özellikle yemek yerken çok fazla etrafa dökme huyu var…dışarıda kendini çok savunamıyor…fakat benimle dediklerimin tam tersini yapıyor.isine gelmediği zaman korkuyorum diyor …çocuk psikiyatristine götürmeyi ve ram da bir test yapılmasını istiyorum siz ler ne dersiniz?

Flora

Çok teşekkür ederim o kadar net yazmışsınız ki ..gerçekten kafamda biseyler netleşti…tekrar teşekkürler….

Sevgi

Duygusal olgunluğa sahip olduğumu düşünmüyorum. Çok çabuk ağlayıp üzülüyorum 20 li yaşlardayım sizce ne yapabilirim yardımcı olabilir misiniz?

Pdrnedir.com

Hayatımızdaki olaylara birçok pencereden bakabiliriz. Duygularımızı, düşüncelerimiz kontrol eder. Bir konu hakkında olumlu ya da olumsuz düşünmek sizin elinizde. Bu konuyla alakalı Dr.David Burns’un ” iyi hissetmek ” kitabını şiddetle öneririm. Hangi konularda duygusal olgunluğa sahip olmadığınızı düşünüyorsunuz?, bu durum ne zamandır devam ediyor?, şiddeti nedir?, hayatınızın akışını etkileyecek kadar sizi meşgul ediyor mu? konuyu biraz daha açarsanız, sağlıklı yorum yapabiliriz.

İsimsiz

İyi çalışmalar. Rehberlik ve Araştırma merkezlerinde Kpss tercihi yapılabildiğini öğrendim . Kpss tercihi için tercih yapacak adaylara hizmet veriyor musunuz ? Bu konuda bilgi almak istiyorum.

İsimsiz

ilk defa bir okulda çalışıyorum ve ilk defa anket uyguladım riba ölçeğini uyguladım fakat nasıl değerlendireceğimi bilmiyorum

İsimsiz

Bu sene psikolojik danışman olarak bir okulda çalışmaya başladım. Okuyup faydalanabileceğim bilgiler ararken sitenize denk geldim. Çok güzel bir site gerçekten, teşekkür ederiz 🙂

necmiye

ilkokuldaki 7 yaşındaki çocuğum öğretmen tarafından form verildi özel eğitim rehabilitasyon kurumu bu form çocuğum un okuldan ve eğitimden uzaklaşması için mi ?

Kübra

Merhaba pdr 3.sınıf öğrencisiyim bende blog yazarı olmak,bilgi içerikleri yayınlamak istiyorum bu sayfada böyle bi şansım var mı acaba?

Recep

2021 de üni kazandım diyelim 2 yıllık ve 2022 ekim de ki kpss önlisans sınavına girdim okulum 2023 de bitiyor okul bitmeden yani nisan ayında atama olacak tercih yapabilirmiyim yaparsamda okulum haziranda biteceği için atanma durumum nedir?

beyzanur

fizyolojik psikoloji pdrciler için neden gerekli meslek hayatımızda nasıl yararlanıcaz bu bilgilerden

leyla

merhabalar. alanımızda blog kullanmanın başlıca avantajları ya da dezavantajları nelerdir sizce

Şevval

Hocam sizi rahatsız ediyorum ama tyt puanı iki yıl kullandığında diğer yıl puanı mı sıralamayı baz alıyorlar?

Selin

Hocam merhaba bu sene sıralamam 233 bin geldi ve Ankara’da matematik bölümü okumak istiyorum. Ankara üni matematik 202 bin Yıldırım Beyazıt ise 235 bin ile almış sizce Yıldırım beyazıt gelir mi bu sene bana?

Pdrnedir.com

Tercihlerinizi yaparken kendi sıralamanızdan yüksek yerleri en başa ortalara sıralamanız civarı bölümleri yazıp sonlara doğru sıralamanızın Çok altında garanti yerleri yazmalısınız. Tabiki gitmek istemediğiniz hiçbir bölümü yazmayınız. Geçen seneki sıralamalara göre istediğiniz yere yerleşiyorsunuz fakat bu sene sıralamaların yükselebileceğini unutmayın. Bunu önceden söylemek mümkün değil. Siz doğru tercih yaparak şansınızı artırabilirsiniz.

Rana

Sözelde 31k sıralamam var 
35k ve 36k sıralaması olan Türkçe öğretmenliğinin gelme olasılığı nedir sizce

Pdrnedir.com

Tercihlerinizi yaparken ilk sıralara sıralamanızdan yüksek yerleri ortalara doğru sıralamanıza yakın yerleri sonlara ise gitmek istediğiniz sıralamanızdan düşük garanti yerleri yazarak yerleşme şansınızı arttırabilirsiniz. Geçen seneki sıralamalara göre yerleşme şansınız var. Kesin bir şey söylemek mümkün değil. Sıralamalar yükselebilir ya da düşebilir.

Aycan

PDR bölümünün geleceği nedir? Mezun fazla ileride çok yığılma olacağı söyleniyor ancak başta devlet üniversiteleri sonra vakıf olmak üzere kontenjanların çoğu doluyor oysa bir kısım kesime göre ölü denen bölüm her yıl tercih ediliyor. Siz ne önerirsiniz bu alan için? Bir de öğretmenlik için PDR-OKUL ÖNCESİ -SINIF branşları için tercih sıralamanız ne olur?

Pdrnedir.com

Bu sorun sadece PDR bölümü için değil birçok bölüm için ortaya çıkabilir. Son yıllarda pdr bölümünün en büyük istihdam alanı olan MEB atamalarına bakacak olursak: 2020 ocak atamasında puan 79 iken 2020 haziranda yapılan atamada puan 70 e kadar düşmüştür. Sınıf öğretmenliği için ocak 2020 atama puanı 74 iken, 2020 haziranda 50 puana kadar düşmüştür. Okul öncesi için 2020 ocak atama puanı 77 iken 2020 haziran puanı 72 olmuştur. Bu puanlar bu bölümlere verilen ve her atama döneminde değişebilen kontenjanlara da bağlıdır. PDR diğer 2 bölüme göre meb kadrolarına atanma kolaylığı açısından geride kalsa da şöyle de düşünmek gerekli, Sınıf… Devamını Oku »

Aycan

Soruma içten cevabınıza ve de önerinize teşekkür ediyorum iyi çalışmalar dilerim 

Pdrnedir.com

Rica ederim.

Sema

Pdr okuyup pedagog veya terapist olabilir miyim ?

Pdrnedir.com

PDR mezunları Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığına PEDAGOG ünvanı ile atanabilmektedirler. Çocuk gelişimi ve eğitimi üzerine sertifikalı eğitimler alarak kendinizi bu konuda geliştirebilirsiniz. Terapist olmak içinde çeşitli terapi yaklaşımlarının onaylı ve sertifikalı eğitimlerini alabilirsiniz.

Lale

Ben 400 bindeyim hazırlık okuyacağım bir bölüm yazıp hazırlık yılında tekrar hazırlanmak istiyorum. Bu ikinci girişimdi o yüzden bu sene gitmek istiyorum . Sizce hazırlık yılında tekrar sınava hazırlanmak ne kadar doğru olur ? Bu şekilde pdr kazanabilir miyim?

Pdrnedir.com

Bu sene herhangi bir bölümü tercih ettiğiniz takdirde seneye puanınız kesilir. İstemediğiniz bir bölüm ileride size pişmanlık olarak geri dönecektir. Öylesine bir bölüm yazıp hazırlık okumak yerine sınava tekrar hazırlanmayı deneyin. Sizin için daha kolay olur. İlinizdeki ya da ilçenizdeki rehberlik araştırma merkezlerinden ücretsiz tercih danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz.

Lale

Teşekkür ederim verdiğiniz bütün bilgiler için:)

Betül

Eşit ağırlık 95 bindeyim . Ege bölgesinde bir üniversite yazmak istiyorum . Yazmak istediğim bölüm Pdr . Fakat hangi üniversiteleri yazmam gerektiğini kestiremedim . Eğitim açısından iyi vs kriterlerini göremediğim için . Özel üniversite yazmayı kesinlikle düşünmüyorum. Bu arada dördüncü girişim ilk kez tercih yapacağım  . Yardımcı olursanız çok sevinirim . 

Pdrnedir.com

Merhaba, ege bölgesinde sıralamanızdan bağımsız olarak benim şahsi tercihim ege, dokuz eylül, adnan menderes, muğla sıtkı koçman, pamukkale ve manisa celal bayar üniversitesi olurdu. Rehberlik Araştırma merkezlerinden ücretsiz olarak tercih danışmanlığı hizmeti alabilirsiniz. Sıralamanıza uygun tercih yapmanız yerleşme oranınızı arttıracaktır. Tercihlerinizi yaparken kendi sıralamanızdan yüksek yerleri en başa ortalara sıralamanız civarı bölümleri yazıp sonlara doğru sıralamanızın Çok altında garanti yerleri yazmalısınız. Tabiki gitmek istemediğiniz hiçbir bölümü yazmayınız. Mutlaka bulunduğunuz il veya ilçedeki rehberlik araştırma merkezinden tercih danışmanlığı hizmeti alarak tercihlerinizi tamamlamanızı öneririm.

Sueda

Merhaba, tercih döneminde bir öğrenciyim PDR yazacağım. Deprem başta olmak üzere afet travmasi yaşayan insanlara yardım etmek, bu alanda çalışmak istiyorum. PDR okuduktan sonra AFAD’da psikolojik danışman olarak çalışabilir miyim? Böyle bir atama var mı? Varsa nasıl oluyor bilgilendiriseniz çok sevinirim

Pdrnedir.com

Merhaba, AFAD’ın kadrolu olarak PDR mezunu istihdam ettiğine hiç rastlamadım. Bu zamana kadar AFAD böyle bir PDR mezunu alımı yapmadı. Fakat doğal afet gibi durumlarda Psikolojik danışmanlar tarafından Türk Pdr Derneği aracılığıyla afetzedelere psikososyal hizmet sağlanıyor. İhtiyaç halinde böyle hizmetler planlanabiliyor. Terör gibi olayların olduğunu bölgelerde okul psikolojik danışmanları tarafından RAM bünyesinde görevlendirmeler yapılarak psikososyal desteğe ihtiyaç duyanlara bu hizmet sağlanıyor. Ayrıca okul psikolojik danışmanı olarak atandığınız zaman öğrencilerinize de önleyici psikososyal destek programınını uygulamak durumda olacaksınız. Gerek PDR bölümünü okurken alacağınız derslerde gerek okuduktan sonra gerek kurs ve eğitimlerle kendinizi psikososyal destek hizmetleri alanında geliştirip bu tür hizmetleri sağlayabilirsiniz.

Last edited 1 ay önce by Pdrnedir.com
Nida

Merhaba, ben pdr 4. sınıfa geçtim. Kpss’ye girmeyi ve bir ram’a atanma konusunda kendime yol çizmek istiyorum. Psikolojik danışmanlık ve kpss, ram’lara atanma konusunda en detaylı bilgiye nasıl ve nereden ulaşabilirim?

Pdrnedir.com

Merhabalar, RAM ile ilgili yazımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Rehberlik araştırma merkezleri hakkındaki yazımızı okuduktan sonra, aklınızda soru işareti kalırsa yine yorum olarak sorabilirsiniz. iyi günler dilerim.

46
0
Yorumunuzu burayı kullanarak ekleyebilirsiniz.x
()
x