Bağlanma Korkusu ve Sosyal Medyada Flört Üzerine - PDR Nedir?

Bağlanma Korkusu ve Sosyal Medyada Flört Üzerine

bağlanma korkusuBağlanma Korkusu

Misafir yazarlardan ve okuyucularımızdan gelen deneme yazılarına sitemizde yer vereceğimiz bilgisini daha önce sizlerle paylaşmıştık. Bağlanma Korkusu deneme yazısını okuyucularımızın beğenisine sunmaya karar verdik. Yazarımızın isteği üzerine ismini saklı tuttuk.

Günümüz erkeklerinin en büyük problemlerinden birinin hiç şüphesiz bağlanma korkusu olduğu söylenebilir. Bağlanma korkusu yaşayan birçok insan değişik flört yollarını tercih ediyor ve sonrasında hiçbir şey söylemeden kişinin hayatından çıkıyor. Özellikle internet çağında olduğumuz göz önüne alındığında flört için birçok seçenek yer alıyor. Sosyal medyanın yaygın kullanımından dolayı insanlar ilk iletişimi bu yolla kurmayı tercih ediyor. İlişkiye başladıktan hemen sonraysa ortadan kaybolan erkekler veya yalnızca mesaj yoluyla iletişim kurup flört eden ve hiçbir şekilde buluşmaya yanaşmayan, yüz yüze görüşmekten kaçan bir grup da bulunuyor. Bu davranış biçimini herhangi bir kalıba sokmak istemiyoruz ama bir kişinin ilgisini elde ettikten sonra konu görüşmeye gelince devreye iki şey giriyor. Bu kişi kendisini samimi ve doğru tanıttı mı? ve sosyal beceriler açısından yüz yüze görüşmeye hazır mı?

Sosyal Medyada Flört

Son dönemde insanların partnerini seçerken çok fazla seçici olduğunu hepimiz biliyoruz. Sohbet etmeye başlamadan önce bile ufak bir kriter her zaman vardır. Sosyal medya hesaplarını inceler, hobilerini keşfeder ve kendimize uyumlu olup olmadığını analiz ettikten sonra iletişim kurmayı kabul ederiz. Aslında sosyal medya üzerinden kendimizi en iyi şekilde nasıl temsil ederiz? onun derdine düşeriz. Çünkü karşıdakinin ilk bakacağı yer orası. Sonrasında ciddi bir ilişki için uğraşırız. Çoğu zaman istediğimizi elde ederiz. Hatta etrafımızda bu yollarla tanışıp mutlu ilişki yaşayan birçok çift tanırız.

İlginizi Çekebilir  Başarının Önündeki En Büyük Engel Nedir?

Bağlanma korkusu ‘na geri dönecek olursak bu tarz insanlar çeşitli sosyal medya ağları üzerinden yeni insanlarla tanışmayı hedefler. Oldukça yaygınlaşan bu durum, gerçek bir ilişki yaşamak istemeyen, sadece sohbet ederek flört etmeyi yeterli gören ve kendisini kimse yargılamadan dilediği gibi biri olarak tanıtmaktan hoşlanan insanlarda sıkça görülür. Yani iletişim kurulan kişiyi gerçekten tanımak veya kendisini tanıtmak istemez sadece onunla iletişim halinde olmak ister. Diledikleri zaman ortadan yok olurlar ve diğer seçenekleri değerlendirmeye başlarlar.

Yüz Yüze Görüşmekten Çekinmek

Benzer uygulamalar üzerinden eş arayan kişilerin, gerçek dünyadaki ilişkilerinde oldukça başarısız oldukları gözlemlenmiş bir gerçek. Gündelik hayatında oldukça asosyal olan bir birey, sosyal medya platformları üzerinde gayet sosyal bir izlenim yaratma şansına sahiptir. Beklentiyi yüksek tutarak gerçek bir buluşmanın olmayacağını hatırlatmayı da ihmal etmezler. Sıkıldıklarında da artık flört etme heyecanlarını yitirirler ve sürekli yaptıkları gibi haber bile vermeden insanların hayatların çıkarlar. Sanki hiçbir şey yaşanmamış, iletişim kurulmamış gibi hayatlarına devam ederler.

Bu durum karşı taraf içinse tamamen başka şekilde sonuçlanır. Bir tarafta yeni flörtlerin peşinde olan bir insan, diğer tarafta ise sohbet edip, hiçbir zaman tanışmadığı ancak bütün planlarını ve hayallerini paylaştığı insanın yok olmasıyla dibe vuran bir insan. Gerçek bir ilişki olmamasına rağmen konuştuğu her şeyi kafasında gerçekmiş gibi kurgulamıştır ve uzun zamandır konuştuğu insan sanki onu terk etmiş gibi hisseder. Böyle insanlar sahici bir birliktelik yaşamamış ve insan ilişkileri zayıf olan kişilerdir. Özetle günümüzün bu yeni flört anlayışı, bağlılık sözü olmadan karşı tarafı etkileme ve bunu başarınca da heyecanını yitirmekten ibaret bir oyundur.

İlginizi Çekebilir  Koronavirüs Pandemi Süreci 'nin Çiftler Üzerindeki Etkileri

Sosyal medya ve ilişkiler ile ilgili daha önceki deneme yazımız;

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorumunuzu burayı kullanarak ekleyebilirsiniz.x
()
x