2019 PDR Mezunu Maaşları Ne Kadardır?

2019 PDR (Rehber Öğretmen) Maaşları Ne Kadardır?

Üniversitelerin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun olanlar Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen ünvanını kazanırlar. PDR mezunu maaşları çalıştıkları kurumlara göre değişmektedir. 2019 PDR İş İmkanları Nelerdir? isimli yazımıza da göz atabilirsiniz. Peki 2019 yılı PDR maaşları ne kadardır?

pdr maaşları

Milli Eğitim Bakanlığı Bünyesinde Rehberlik Öğretmeni olarak çalışabilirler. ASDEP ve Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışabilirler.

Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen (PDR) Maaşları Ne Kadardır?

MEB’ de çalışan bir Psikolojik danışman ve Rehber Öğretmenin maaşı 2019 Temmuz itibariyle 3920 TL dir. Buna ilaveten 1300 TL ek ders alırlar. MEB’ de çalışan yeni atanmış Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmenin Toplam aldığı para 5200 TL civarıdır.

Rehberlik Araştırma Merkezinde Çalışan PDR mezunu Ne Kadar Maaş Alır?

Rehberlik ve araştırma merkezi ‘de görevli Psikolojik Danışman ile okullarda görev alan Okul Psikolojik Danışmanı olarak çalışan personel arasında maaş (2019 temmuz itibariyle 3920 TL) bakımından bir farklılık yoktur. Ancak mesai saati (08.00-17.00)  fazla olması nedeniyle RAM’da çalışan Psikolojik Danışman %25 daha fazla Ek Ders almaktadır. Bu da aylık 500-600 TL  daha fazla ek ders anlamına geliyor.

Özel Sektörde Çalışan PDR mezunu Maaşları Ne Kadardır?

Özel sektörde PDR mezunun kazanacağı para tamamen kişiye ve anlaştığınız eğitim kurumuyla aranızdaki mutabakata bağlıdır. Kendini geliştirmiş, birçok konuda güvenilir eğitim kurumlarından eğitim almış bir psikolojik danışman özelde MEB’ de kazandığından daha çok kazanabilir.

İlginizi Çekebilir  İlişkilerde En Sık Yapılan Hatalar

Özel sektörde maaşlar 2500-7000 TL arası bir skalada değişmektedir. Bu sizin performansınıza ve kendinizi kanıtlamanıza bağlı olarak değişebilir. Ayrıca testler konusunda eğitim almış PDR mezunları çeşitli kurumlarda bu testleri uygulayarak gelir sağlayabilir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında Çalışan PDR mezunu Ne Kadar Maaş Alır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında (ASDEP) çalışan bir Psikolojik Danışman 2019 yılı itibariyle 4600 TL civarı maaş almaktadır. ASDEP bünyesinde verilen yol ve harcırah ücretleri maaşa dahil değildir.

Adalet Bakanlığında Çalışan PDR mezunu ‘nun Maaşları Ne Kadardır?

Adalet Bakanlığında çalışan PDR mezunu 3800-4600 TL arası maaş almaktadır. Ödeneklere ve harcırahlara göre değişkenlik gösterebilir.

Burada verilen Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen maaşları sizlere kabaca bir bilgi vermek amacıyla yazılmıştır. Kabaca maaşlar bu şekilde olmakla beraber, harcırah, ödenek, kademe derece, atanma zamanı, sözleşmeli – kadrolu gibi etkenlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

  • Atama tercihinizi yapmadan kademelere göre Rehberlik Servisinin çalışma koşullarını anlattığımız önce PDR Çalışma Koşulları yazımıza da göz atmanızı öneririz.

Yorumlar ve Sorular

avatar
  Yazıma cevap geldiğinde bana haber ver.  
Haberdar et